: 819049
ORGANIZACJA KMP:STRUKTURA, ZAKRES DZIAŁANIA - ADRESY

Adres komisariatu: 53-234 Wrocław, ul. Grabiszyńska 255. Nr tel. dyżurnego 71 340 41 16Komendant
mł. insp. mgr Roman Bojdoł

Komendant przyjmuje interesantów w sprawach skarg i wniosków
w poniedziałki w godz. 14:00-16:00


sekretariat 71 340 48 00


Zastępca Komendanta
podinsp. mgr Aurelia Lisiecka


Naczelnik Wydziału Prewencji
podinsp. mgr Tomasz Dąbrowski
tel. 71 340-47-99


Naczelnik Wydziału Kryminalnego
podkom. Marta Kasperowicz
tel. 71 340-47-78


Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego
asp. szt. Zbigniew Kowalczyk
tel. 71 340-47-90
KIEROWNIK REWIRU DZIELNICOWYCH

asp. szt. Krzysztof Wróbel
Telefon sluzbowy: 71-340-47-93, kom. 601 702 586
Jednostka: KP WROCŁAW GRABISZYNEK - Rewir
Adres: 53-234 Wrocław, ul. Grabiszyńska 255 Wrocław
Kierownik Rewiru Dzielnicowych
05 listopada 2015 r. KP Grabiszynek.

Turniej "Pomagajmy sobie wzajemnie" na terenie KP Wrocław-Grabiszynek

Impreza przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VI. Organizatorem konkursu jest Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Szkoły, które zgłosiły swój udział w rozgrywkach wystawiają reprezentacje złożoną z sześciu uczniów, drużyna składa się z trzech dziewczynek i trzech chłopców z każdej klasy.

Konkurs zawierał następujące konkurencje:

1. Zakres edukacyjny – test wiedzy
• sporządzanie portretu pamięciowego
• zestaw pytań z wiedzy o policji
• pytania z ruchu drogowego
• zestaw pytań dot. uzależnień oraz unikania zagrożeń
2. Zakres sportowy
• tory przeszkód

Półfinał odbył się w dniu 19.11.2015 r. o godz. 9.00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 68 ul. Szczęśliwa 28. Turniej wygrała SP nr 68, jednoczenie kwalifikując się na finał.

W oczekiwaniu na zakończenie prac jury, napicie rozluźnił chórek szkolny oraz grupa taneczna.

05 listopada 2015 r. KP Grabiszynek.

Debata społeczna "Wpływ środowiska lokalnego na bezpieczeństwo dzieci szkolnych"

05 listopada 2015 r. w Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 9 przy ul. Solskiego 13 odbyła się debata społeczna. Tematem debaty było „Wpływ środowiska lokalnego na bezpieczeństwo dzieci szkolnych” Spotkanie odbyło się z inicjatywy Komendanta Komisariatu Wrocław Grabiszynek przy udziale Dyrekcji Zespołu i członków Rady Osiedla.

W spotkaniu brali udział mieszkańcy osiedla, rodzice dzieci uczących się w placówce, kierownictwo i dzielnicowy Komisariatu Policji Grabiszynek, członkowie Rady Osiedla Oporów oraz przedstawiciele Straży Miejskiej Wrocławia.

Podczas spotkania omawiane były sprawy dotyczące bezpieczeństwa dzieci szkolnych. Burzliwa i co najważniejsze konstruktywna rozmowa, pozwoliła na wypracowanie rozwiązań zapobiegającym negatywnym zjawiskom mających miejsce na terenie szkolnym.14 październik 2015 r. KP Grabiszynek.

Okradał starsze osoby podając się za hydraulika-wpadł w ręce policjantów

Nawet do 5 lat pozbawienia wolności może grozić mężczyźnie, ustalonemu i zatrzymanemu przez wrocławskich policjantów, a podejrzanemu o liczne kradzieże mieszkaniowe na szkodę osób starszych. Sprawca działał metodą na hydraulika. Wchodził do mieszkań pod pretekstem sprawdzenia instalacji wodnej i urządzeń lub ich naprawy.Z ustaleń policjantów wynika, ze mężczyzna ma na koncie, co najmniej kilkanaście tego typu kradzieży. Straty szacuje się na kwotę nie mniejszą niż 60 tys. złotych.

Policjanci Wydziału Kryminalnego z komisariatu na wrocławskim Grabiszynku, w wyniku prowadzonych działań operacyjnych, ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne kradzieże mieszkaniowe na szkodę osób starszych. Zatrzymany, to 22 – letni mieszkaniec Wrocławia.

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy zajmujących się tą sprawą, sprawca wchodził do mieszkań osób pokrzywdzonych, podając się za hydraulika. Często też twierdził, że mieszkanie sąsiadów jest zalewane. Niczego niepodejrzewające starsze osoby wpuszczały mężczyznę pod pretekstem sprawdzenia instalacji wodnej i urządzeń lub ich naprawy. Sprawca wykorzystując nieuwagę, okradał mieszkańców.

Według materiałów zebranych przez policjantów wynika, że mężczyzna ma na swoim koncie, co najmniej kilkanaście tego typu kradzieży, gdzie straty na szkodę pokrzywdzonych szacuje się na kwotę nie mniejszą niż 60 tys. złotych.

Zatrzymany mężczyzna był już wcześniej notowany za podobnego typu przestępstwa. Przypomnijmy, że za kradzieże grozi kara nawet do 5 lat pozbawieni a wolności. O dalszym losie mężczyzny zdecyduje teraz sąd.

20 listopada 2015 r. KP Grabiszynek.

Ukradli paliwo o wartości 500.000 złotych.

Impreza przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VI. Organizatorem konkursu jest Wydział Prewencji i Patrolowy Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Szkoły, które zgłosiły swój udział w rozgrywkach wystawiają reprezentacje złożoną z sześciu uczniów, drużyna składa się z trzech dziewczynek i trzech chłopców z każdej klasy.

Konkurs zawierał następujące konkurencje:

1. Zakres edukacyjny – test wiedzy
• sporządzanie portretu pamięciowego
• zestaw pytań z wiedzy o policji
• pytania z ruchu drogowego
• zestaw pytań dot. uzależnień oraz unikania zagrożeń
2. Zakres sportowy
• tory przeszkód

Półfinał odbył się w dniu 19.11.2015 r. o godz. 9.00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 68 ul. Szczęśliwa 28. Turniej wygrała SP nr 68, jednoczenie kwalifikując się do finału zmagań.

W oczekiwaniu na zakończenie prac jury, napicie rozluźnił chórek szkolny oraz grupa taneczna.

27 marca 2015 r. KP Grabiszynek.

Ukradli paliwo o wartości 500.000 złotych.

Kryminalni KP Wrocław Grabiszynek zatrzymali dwóch pracowników jednej ze stacji paliw, podejrzanych w sprawie szeregu kradzieży na szkodę swojego pracodawcy. Straty w tej sprawie oszacowano na 500.000 złotych. Sprawcy zabierali dla siebie pieniądze otrzymywane z tytułu zapłaty za paliwo od klientów i tuszowali te transakcje w dokumentacji.

Sprawcy to dwaj mężczyźni, w wieku 28 i 32 lat, mających związek z kradzieżą znacznych ilości paliwa. Są pracownikami jednej ze stacji paliw na terenie miasta. Cały proceder polegał na zabieraniu dla siebie pieniędzy otrzymanych od klientów z tytułu zapłaty za towar i tuszowaniu wszystkiego w dokumentacji w taki sposób, by transakcje nie były prawidłowo ewidencjonowane.

Sprawcy działali ponad pół roku. Gdy pokrzywdzony zorientował się, że wpływy do kasy stacji znacząco odbiegają od ilości sprzedawanego paliwa, powiadomił o całej sprawie Policję. Straty wynikające ze zdarzeń oszacowano na blisko pół miliona złotych.

Obecnie funkcjonariusze szczegółowo wyjaśniają okoliczności tej sprawy. Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzut kradzieży. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

25 lutego 2015 r. KP Grabiszynek.


Zatrzymani za handel nielegalnymi środkami na odchudzanie. Policjanci zabezpieczyli ponad 3.6 tys. tabletek, a podejrzani usłyszeli już 46 zarzutów…

Policjanci z Komisariatu Wrocław-Grabiszynek wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, realizując czynności operacyjne na terenie Zabrza, zatrzymali 3 osoby podejrzane o przestępstwa polegające na wprowadzaniu do obrotu środków farmaceutycznych niewiadomego pochodzenia. Zatrzymani to dwaj mężczyźni w wieku w wieku 33 i 50 lat oraz 50–letnia kobieta.Jak ustalili funkcjonariusze, podejrzani oferowali do sprzedaży środki na odchudzanie niedopuszczone do sprzedaży na terenie kraju. Policjanci, którzy zdobyli informację o tym procederze, wytypowali możliwe miejsce aktualnego pobytu podejrzanych i przystąpili do działań. W mieszkaniu wykorzystywanym przez zatrzymanych funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 3600 tabletek, a także materiały świadczące o ich rozprowadzaniu z pośrednictwem portali internetowych m.in. listy przewozowe i paczki.

Wszystkie osoby zatrzymane w tej sprawie trafiły do policyjnego aresztu.

Na bazie zgromadzonych przez funkcjonariuszy materiałów podejrzanym przedstawiano już 46 zarzutów w tej sprawie. Sąd podjął także decyzję o zastosowaniu wobec zatrzymanej 50-latki i 33-latka środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.

Za czerpanie korzyści z wprowadzania do obrotu substancji zabronionych zawierających substancje psychotropowe w świetle przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozić im może teraz kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.


30.września 2014. KP Grabiszynek.


Spotkanie z młodzieżą

29.09.2014 roku policjanci Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek gościli studentów I roku Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu.Tematyka spotkania obejmowała omówienie problematyki zagrożeń przestępczością oraz wykroczeniami, czynności wykonywane przez Policję w ramach ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, praw i obowiązków osób, wobec których Policja podejmuje czynności służbowe.Studenci to obcokrajowcy, którzy niejednokrotnie pierwszy raz goszczą w Polsce, chcieli dowiedzieć się jak żyć zgodnie z prawem w nowej rzeczywistości.Na spotkaniu omówiono konsekwencje nieprzestrzegania prawa, przedstawiono uprawnienia Policji, jej umundurowanie. Duży nacisk położono na omówienie przestępstw dot. nienawiści i dyskryminacji rasowej.Przedstawiono programy prewencyjne realizowane przez wrocławskich policjantów.Studenci zainteresowani byli tematem spotkania, co potwierdzał ich aktywny udział w dyskusji.

24.września 2014. KP Grabiszynek.21.09.2014 policjanci KP Grabiszynek spotkali się z mieszkańcami osiedla Gajowice oraz Grabiszyn-Grabiszynek na festynach osiedlowych. Dla wszystkich była to okazja do rozmów na temat bezpieczeństwa w rozpoczętym nowym roku szkolnym.W imprezie zorganizowanej przez Rady Osiedli uczestniczyło odpowiednio 800 i 200 osób. Policjanci zaprezentowali mieszkańcom radiowóz oraz wyposażenie do służby. Główną atrakcją była maskotka Komisarz Lew, który zabawiał dzieci.Na festynie Funkcjonariusze apelowali do opiekunów, aby rozmawiali z dziećmi na temat bezpieczeństwa w ruch drogowym.

22.września 2014. KP Grabiszynek.

Funkcjonariusze zabezpieczyli 1800 perfum, odzież, papierosy oraz leki o wartości 300 tysięcy złotych

Ponad 1800 sztuk perfum światowych marek zabezpieczyli podczas wspólnej realizacji wrocławscy policjanci z celnikami. Oprócz tego w mieszkaniu ujawniono odzież z zastrzeżonymi znakami towarowymi, wyroby tytoniowe bez akcyzy oraz leki niedozwolone do wprowadzania do obrotu poza dystrybucją apteczną. Łączną rynkową wartość zabezpieczonych produktów oszacowano na blisko 300 tysięcy złotych. W tej sprawie funkcjonariusze zatrzymali również jedną osobę.

Policjanci z Komisariatu Wrocław Grabiszynek podczas wspólnych działań z wrocławskimi celnikami, w związku z podejrzeniem, iż w jednym z mieszkań mogą znajdować się niedozwolone poza dystrybucją apteczną anaboliki, oraz w związku z podejrzeniem wprowadzania ich do obrotu, udali się pod ustalony adres i przeprowadzili przeszukanie lokalu. W wyniku podjętych czynności funkcjonariusze ujawnili nie tylko leki anaboliczne, ale też między innymi spore ilości perfum opatrzonych zastrzeżonymi znakami towarowymi i kilkaset paczek papierosów bez znaków akcyzy.Działania przeprowadzono na terenie Lubina. W mieszkaniu podczas realizacji zatrzymano 28 – letniego mężczyznę, który został następnie przetransportowany do Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek.W sumie w lokalu zabezpieczono ponad 1800 sztuk perfum światowych marek oraz 20 sztuk odzieży z logo znanych firm odzieżowych. Wszystkie ujawnione towary oznaczone zastrzeżonymi znakami towarowymi swoim wyglądem wskazywały, że nie są to produkty oryginalne.W trakcie działań policjanci z celnikami zabezpieczyli też 250 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy, kilka opakowań leków na potencję, kilkanaście opakowań leków na odchudzanie, kilka opakowań leków hormonalnych oraz 100 opakowań różnych leków anabolicznych.

Łączną rynkową wartość zabezpieczonych produktów oszacowano na blisko 300 tysięcy złotych. Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają szczegółowo okoliczności tej sprawy.

07. lipca 2014. KP Grabiszynek.

Ukradli gotówkę z kantoru i usiłowali napaść na inny kantor – zatrzymani przez policjantów, zostali tymczasowo aresztowani

Policjanci Wydziału Kryminalnego KP Wrocław Grabiszynek, w wyniku podjętych działań operacyjnych ustalili, a następnie zatrzymali trzech mężczyzn zamieszanych w usiłowanie napadu rabunkowego na jeden z kantorów wymiany walut, funkcjonujących na terenie tej dzielnicy. Zatrzymani, to mieszkańcy Wrocławia, w wieku 20,21 i 66 lat. Cała trójka trafiła do policyjnego aresztu.


Do zdarzenia doszło 30 czerwca 2014 r. po godzinie 22.00. Do kantoru wszedł zamaskowany mężczyzna, który psikając gazem i szarpiąc się z pracownicą, usiłował ukraść pieniądze. W tym czasie dwóch pozostałych zatrzymanych, ubezpieczało go na zewnątrz. Po tym, jak napastnikowi nie udało się ukraść pieniędzy, cała trójka uciekła z miejsca zdarzenia.

Kobieta pracująca w kantorze powiadomiła o napadzie Policję. Funkcjonariusze po otrzymaniu zgłoszenia niezwłocznie zajęli się sprawą. Zaczęli wyjaśniać wszystkie okoliczności zaistniałego przestępstwa i rozpoczęli poszukiwania sprawców. Na podstawie informacji zebranych w wyniku prowadzonych działań operacyjnych oraz analizy zgromadzonego materiału, policjanci wytypowali, a następnie zatrzymali podejrzewanych o to przestępstwo.

Prowadząc dalsze czynności w tej sprawie, funkcjonariusze ustalili, że dwaj młodsi podejrzani oprócz usiłowania napadu na kantor, mają także na swoim koncie kradzież pieniędzy z innego wrocławskiego kantoru. Zgromadzony przez policjantów materiał dowodowy dał podstawę do przedstawienia zatrzymanym zarzutów. Za przestępstwa, o które są podejrzani, grozi im teraz kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Wobec całej trójki, sąd na wniosek prokuratury, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

14. kwietnia 2014. KP Grabiszynek.

Skradli metalowe kraty i drzwi – zostali zatrzymani przez policjantów

Wrocławscy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o kradzież mienia. Podejrzani wpadli w ręce funkcjonariuszy chwilę po tym jak z terenu remontowanego budynku skradli metalowe kraty i drzwi. Swój łup zdążyli już sprzedać w jednym z punktów skupu złomu, z którego policjanci odebrali już skradzione przez mężczyzn mienie. Za czyn, o który są podejrzani grozi im teraz kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.


Do zdarzenia doszło tuż przed godziną 13.00 na wrocławskim Grabiszynku. Funkcjonariusze Wydziału Prewencji z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu po otrzymaniu informacji o tym, że nieznani sprawcy z jednego z remontowanych budynków skradli metalowe kraty i drzwi, niezwłocznie rozpoczęli poszukiwania osób podejrzanych o ten czyn. Mając informację, że sprawcy poruszali się samochodem dostawczym, policjanci sprawdzali rejon pobliskich ulic. Już po kilkunastu minutach w pobliżu ul. Zaporoskiej funkcjonariusze zauważyli i zatrzymali do kontroli samochód, którym poruszali się mężczyźni. Okazali się nimi mieszkańcy Wrocławia, w wieku 24, 37 i 52 lat.

Policjanci ustalili, że podejrzani chwilę wcześniej sprzedali swój łup w jednym z punktów skupu złomu na terenie miasta. Następnie funkcjonariusze odzyskali skradzione mianie o wartości ponad 2 tys. złotych.

Obecnie czynności w tej sprawie prowadzą policjanci z Komisariatu Grabiszynek we Wrocławiu, którzy sprawdzają m.in. czy zatrzymani nie mają na swoim koncie więcej tego typu czynów w ostatnim czasie.

Za kradzież mienia grozi im kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności

11. kwietnia 2014. KP Grabiszynek.Działania Prewencyjne- Turniej Pomagajmy Sobie Wzajemnie 2014 Edycja XVI

Impreza przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VI.
Organizatorem konkursu jest Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji we
Wrocławiu.
Szkoły, które zgłosiły swój udział w rozgrywkach wystawiają
reprezentacje złożoną z sześciu uczniów, drużyna składa się z
trzech dziewczynek i trzech chłopców z każdej klasy.Konkurs zawierał następujące konkurencje:

1. zakres edukacyjny – test wiedzy
• sporządzanie portretu pamięciowego
• zestaw pytań z wiedzy o policji
• pytania z ruchu drogowego
• zestaw pytań dot. uzależnień oraz unikania zagrożeń
2. zakres sportowy
• tory przeszkódPółfinał odbył się w dniu 04.04.2014 r. o godz. 10.00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 68 ul. Szczęśliwa 28,
w Półfinale brały udział szkoły:

SP nr 68 ul. Szczęśliwa 28
SP nr 43 ul. Grochowa 36/38
SP nr 82 ul. Blacharska 13
SP nr 15 ul. Solskiego 13
SP nr 109 ul. Inżynierska 54Turniej wygrała SP nr 82, jednoczenie kwalifikując się do finału, który
odbędzie się we wtorek 03.06.2014 r.

(Materiał przygotował asp. szt. Krzysztof Wróbel z KP Grabiszynek)

12. marca 2014. KP Grabiszynek.


Kradła torebki, telefony, dokumenty oraz portfele pozostawione bez opieki w klubie, a to nie wszystko… na swoim koncie ma 15 przestępstw.

Na trzy miesiące trafi do aresztu kobieta podejrzana o szereg kradzieży mienia, którą zatrzymali policjanci z wrocławskiego Grabiszynka. Funkcjonariusze do tej pory udowodnili kobiecie łącznie aż 15 przestępstw, w tym posiadanie amfetaminy. Sprawczyni kradła w jednym z klubów na terenie miasta m.in. torebki, telefony i dokumenty. Teraz za swoje czyny będzie odpowiadać przed sądem.
Kryminalni z Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek zatrzymali 25-letnią wrocławiankę podejrzaną o liczne kradzieże w jednym z klubów na terenie miasta. Jak ustalili policjanci podejrzana kobieta działała w okresie od czerwca 2012 roku do stycznia bieżącego roku. Do tej pory funkcjonariusze udowodnili zatrzymanej łącznie 15 przestępstw, w tym 14 kradzieży.

25-latka będąc w klubie wykorzystywała najczęściej moment nieuwagi i kradła wówczas cenne rzeczy pozostawione bez nadzoru przez osoby bawiące się w lokalu. Wśród skradzionych przedmiotów były m.in. torebki, telefony, dokumenty, karty bankomatowe. W chwili zatrzymania podejrzanej policjanci w miejscu przebywania kobiety znaleźli jeszcze narkotyki w postaci amfetaminy, z których można uzyskać 150 porcji handlowych.

Policjanci ustalili, że 25-latka swoim przestępczym procederem spowodowała straty na około 10 tys. zł.04. marca 2014. KP Grabiszynek.


Usłyszał już 11 zarzutów za włamania do samochodów – zatrzymany został tymczasowo aresztowany

Nawet do 10 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, ustalonemu i zatrzymanemu przez wrocławskich policjantów, a podejrzanemu o włamania do samochodów i kradzieże mienia. Z aut ginęły m.in. laptopy, obuwie, odzież, sprzęt RTV, czy też nawigacje samochodowe, pozostawiane w samochodach, w widocznym miejscu, przez właścicieli. W jednym przypadku z auta zginęła także kasa fiskalna. Zatrzymany, decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Funkcjonariusze odzyskali już część skradzionego mienia. Pamiętajmy aby w samochodach, na widocznym miejscu, nie zostawiać przedmiotów wartościowych.


Policjanci Wydziału Kryminalnego z komisariatu na wrocławskim Grabiszynku, w wyniku podjętych działań, ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania do samochodów i kradzież znajdujących się w nich cennych przedmiotów. Podejrzany, to 40 – letni mieszkaniec Wrocławia.

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy zajmujących się tą sprawą, zatrzymany okradał samochody w okresie od listopada 2013 do lutego 2014 roku. Sprawca działał m.in. w rejonie ulic Spiżowa, Oporowska, Hallera, a także na parkingu przy Centrum Handlowym. W jego zainteresowaniu nie były marki samochodów, a przedmioty mające konkretną wartość, pozostawiane w samochodach, w widocznym miejscu przez właścicieli.

Z aut ginęły więc m.in. laptopy, dokumenty, obuwie, odzież, sprzęt RTV, czy też nawigacje samochodowe. W jednym przypadku z auta zginęła także kasa fiskalna. Wartość strat pokrzywdzeni oszacowali na ponad 15 tys. złotych. Wcześniej mężczyzna, podejrzewany przez funkcjonariuszy o te przestępstwa, ukrywał się przed Policją. Wpadł jednak w ręce policjantów, gdy pojawił się w jednym z wytypowanych przez nich i obserwowanych miejsc.

W jego mieszkaniu funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli przedmioty pochodzące z kradzieży, m. in. nawigacje, pen-drivy, czy też odzież. Jak ustalili, skradzione przedmioty sprawca sprzedawał przygodnie napotkanym osobom. W związku z zatrzymaniem, policjanci zabezpieczyli także narzędzie służące do otwierania zamków samochodowych. Za włamania i kradzieże, zatrzymanemu grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna, decyzją sądu, został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Mając na uwadze powyższe okoliczności, policjanci przypominają o tym, aby w samochodach, w widocznym miejscu, nie zostawiać przedmiotów wartościowych. One w łatwy sposób mogą stać się łupem złodzieja.

04. marca 2014. KP Grabiszynek.

Okradała głównie osoby starsze w środkach komunikacji miejskiej – została zatrzymana przez policjantów.

Wrocławscy policjanci zatrzymali kobietę podejrzaną o liczne kradzieże. Sprawczyni okradała w tramwajach przede wszystkim osoby starsze i samotne. Wcześniej nawiązywała z nimi rozmowę i wykorzystując dogodny moment, uśpioną czujność, okradała. Sprawczyni wykorzystywała także wzmożony ruch pasażerów, podróżujących w danym momencie tramwajem. Policjanci do tej pory udowodnili zatrzymanej, już co najmniej 8 takich przestępstw. Kobieta będzie teraz odpowiadała za swoje czyny przed sądem. Grozić jej może kara do 5 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy zawsze o zasadzie ograniczonego zaufania w stosunku do osób obcych.

Policjanci pionu kryminalnego z komisariatu Wrocław – Grabiszynek ustalili i zatrzymali 30 - letnią kobietę, podejrzaną o okradanie starszych osób. Jak wynika z policyjnych ustaleń kobieta jeździła tramwajami w okolicach ulic Powstańców Śląskich, Hallera i Grabiszyńskiej. Wypatrywała swoje potencjalne ofiary, najczęściej osoby starsze i samotne. Nawiązywała z nimi rozmowę, „usypiając” ich czujność, a następnie okradała. Podejrzana wykorzystywała również podczas kradzieży tłok w tramwaju.

Łupem podejrzanej padały najczęściej telefony komórkowe, karty bankomatowe, pieniądze i dokumenty. Prowadzone przez funkcjonariuszy czynności w tej sprawie i zebrany materiał dowodowy, dał podstawy do przedstawienia zatrzymanej już 8 zarzutów kradzieży. Straty powstałe w wyniku jej działalności szacuje się na ponad 5 tysięcy złotych. Zatrzymana była już w przeszłości notowana za podobne przestępstwa.

Obecnie policjanci sprawdzają, czy kobieta nie ma na swoim koncie jeszcze innych tego typu czynów.
30 - latka będzie teraz odpowiadać za przestępstwa, o które jest podejrzana, przed sądem. Przypomnijmy, że za kradzieże grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy zawsze o zasadzie ograniczonego zaufania w stosunku do osób nieznajomych. Kiedy rozmawiamy z taką osobą, mimo iż często wzbudza ona zaufanie, to tak naprawdę nie wiemy do końca, jakie ma wobec nas zamiary. W szczególności, kiedy poruszamy się w środkach komunikacji zbiorowej zwróćmy uwagę na nasze portfele i dokumenty. Miejmy je zawsze pod kontrolą.17. lutego 2014. KP Grabiszynek.

Zatrzymana nietrzeźwa matka

Nietrzeźwa kobieta opiekowała się swoją kilkunastomiesięczną córką. W chwili zatrzymania miała prawie 2,6 promila alkoholu w organizmie. Teraz stanie przed sądem.Funkcjonariusze Wydziału Prewencji i Patrolowego Komendy Miejskiej Policji, w trakcie przeprowadzania interwencji domowej, zastali 29-letnią kobietę, która nietrzeźwa opiekowała się swoją 19-miesięczną córeczką.

Po przeprowadzonym badaniu przez policjantów okazało się, że kobieta ma blisko 2,6 promila alkoholu w organizmie.

Dziewczynce na szczęście nic się nie stało, zaopiekowała się nią babcia.

Nieodpowiedzialna 29-latka została zatrzymana do wytrzeźwienia.

Policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia. Jeśli w toku prowadzonego postępowania okaże się, że swoim zachowaniem naraziła dziecko na bezpośrednie zagrożenie jej życia lub zdrowia, to za taki czyn może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Czynności w sprawie prowadzą policjanci KP Wrocław Grabiszynek.12. lutego 2014. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.

Spotkanie z mieszkańcami

Policjanci KP Wrocław Grabiszynek zorganizowali spotkanie z mieszkańcami Rady Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek. W taki sposób, czyli podczas wspólnych debat, policjanci poznają aktualne problemy mieszkańców i wspólnie ustalają co robić, aby wszystkim żyło się spokojniej i bezpieczniej.


Podczas rozmowy uzyskano informacje na temat problemów aktualnie nurtujących mieszkańców.Mieszkańcy skarżą się najczęściej na swoich sąsiadów. Skarżyli się na wyprowadzane przez nich psy, które spacerują bez smyczy i kagańców, na zakłocanie ciszy nocnej przez osoby spożywające alkohol, źle parkujące pojazdy oraz niebezpieczeństwa związane z nieostrożnie jeżdżącymi kierowcami.
Policjanci zapewnili, że w ramach swoich kompetencji i zadań będą podejmować działania, zmierzające do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Konkretne zadania do wykonania przekazane zostały dzielnicowym.W spotkaniu uczestniczyli: Kierownik Rewiru Dzielnicowych asp. szt. Krzysztof Wróbel, Dzielnicowy- podkom. Krzysztof Szoprun, Przewodnicząca Rady Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek- Beata Andrejewicz, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek- Henryk Jendrysiak oraz kilknastu mieszkańców.


07. lutego 2014. KP Grabiszynek.

Zatrzymani i aresztowani za włamania

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o włamania i kradzieże mienia. Okazali się nimi mieszkańcy Wrocławia w wieku 25, 33 i 34 lat.
Dalsze czynności w sprawie realizują policjanci KP Wrocław Grabiszynek.


Do zdarzeń doszło w styczniu i lutym br.
Sprawcy pokonując zabezpieczenia włamywali się do mieszkań na terenie miasta. Ich łupem padał głównie sprzęt RTV, pieniądze oraz inne przedmioty wartościowe. Policjanci mając wiedzę o włamaniach przeprowadzili szczegółowe analizy tych spraw.

Następnie trafnie wytypowali i zatrzymali osoby podejrzane o te przestępstwa. Po zatrzymaniu przez funkcjonariuszy wszyscy trafili do policyjnego aresztu.

Realizując dalsze czynności w tej sprawie funkcjonariusze z Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek , na bazie zgromadzonych materiałów, na chwilę obecną udowodnili zatrzymanym siedem włamań. Wszyskie miały miejsce na terenie Wrocławia.

Obecnie funkcjonariusze nadal wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tych zdarzeń. Sprawdzają także czy zatrzymani nie mają na swoim koncie więcej tego typu czynów.

Przypomnijmy, że świetle obowiązujących przepisów za włamanie i kradzież mienia grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.


04. lutego 2014. KP Grabiszynek.

Zatrzymani za zniszczenie samochodów

Policjanci Wydziału Prewencji i Patrolowego KMP zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzanych o zniszczenie kilku zaparkowanych samochodów. Zatrzymani, to mieszkańcy Wrocławia, w wieku 20 i 40 lat. Obaj mężczyźni w chwili zatrzymania byli nietrzeźwi.


Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badanie wykazało u młodszego około 1,6 a u starszego 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Do zatrzymania doszło około godziny 23.00, po tym jak funkcjonariusze otrzymali informację o wandalach, niszczących na wrocławskim Grabiszynku, zaparkowane samochody.

Po uzyskaniu opisu sprawców, policjanci zaczęli przeszukiwać okoliczny rejon. Na jednym z przystanków komunikacji miejskiej, zauważyli dwóch siedzących tam mężczyzn, którzy swoim wyglądem odpowiadali opisowi.

Podczas sprawdzenia podejrzewanych, obaj mężczyźni byli bardzo agresywni wobec interweniujących funkcjonariuszy. Po obezwładnieniu, podejrzani zostali zatrzymani. Policjanci ustalili, że sprawcy uszkodzili 3 zaparkowane samochody osobowe. Auta miały powyrywane lusterka, wgniecione drzwi i maskę, porysowane drzwi i błotniki.

Zatrzymani trafili do policyjnego aresztu, celem wytrzeźwienia i wyjaśnienia wszystkich okoliczności tego zdarzenia. Przypomnijmy, że za zniszczenie mienia grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Czynności w sprawie prowadzą policjanci KP Wrocław Grabiszynek.31. stycznia 2014. KP Grabiszynek.

Zatrzymani za kradzieże

Funkcjonariusze KP Wrocław Grabiszynek zatrzymali 19 i 32-latka podejrzanych o włamanie i kradzież mienia. Sprawcy kradli z magazynu komplety nowych opon z felgami.Do zdarzenia doszło 29 stycznia 2014 roku. Tuż po godzinie 01.00 w nocy dyżurny otrzymał informację o włamaniu do jednego z magazynów na terenie osiedla Grabiszynek. Na miejsce natychmiast skierował patrol. Interweniujący policjanci na gorącym uczynku zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, którzy wynosili koła z magazynu. Próbowali zbiec, ale szybko zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy.

Podczas przeszukania samochodu, którym przyjechali mężczyźni policjanci ujawnili i zabezpieczyli kilka nowych kompletów kół i ogumienia. Straty powstałe w wyniku ich przestępczej działalności wstępnie oszacowano na kwotę blisko 40 tys. złotych.
Obaj mężczyźni trafili do policyjnego aresztu.

Funkcjonariusze nadal wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy. Sprawdzają m.in. czy zatrzymani nie maja na swoim koncie więcej tego typu czynów w ostatnim czasie.

Za włamanie i kradzież mienia odpowiedzą teraz przed sadem. Grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

16. grudnia 2013. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.


Spotkanie z mieszkańcami


W Zespole Szkół nr 11 przy ul. Grochowej 36-38 odbyło się zebranie mieszkańców Wspólnoty Mieszkaniowej Kłośna 11-15. W spotkaniu uczestniczył Kierownik Rewiru Dzielnicowych KP Wrocław Grabiszynek.

Podczas spotkania mieszkańcy poruszali tematy związane ze złym zachowaniem osób będących pod wpływem alkoholu, aktach wandalizmu , czyli niszczeniu mienia należącego do wspólnoty.
Mieszkańcy skarżyli sie również na nieprawidłowe parkowanie pojazdów, zwłaszcza w okolicy szkoły oraz zakłócanie spokoju uczniów.Na spotkaniu określono płaszczyzny współpracy, kompetencje przeciwdziałania wymienionym negatywnym zjawiskom i wypracowywano lepsze metody przekazwyania informacji dzielnicowym.

W spotkaniu uczestniczyli Kierownik Rewiru Dzielnicowych KP Wrocław Grabiszynek, dzielnicowy, Zarządca Admirom 5, przedstawiciel Rady Osiedla Gajowice i Dyrekcja Zespołu Szkół nr 11.12. grudnia 2013. KP Grabiszynek.

Debata społeczna KP Grabiszynek

10 grudnia 2013 r. w siedzibie Rady Osiedla Grabiszyn - Grabiszynek przy ul. Blacharskiej 12 odbyła się debata społeczna. Tematem debaty było bezpieczeństwo lokalne.Spotkanie odbyło się z inicjatywy Komendanta Komisariatu Wrocław Grabiszynek przy udziale członków Rady Osiedla.W spotkaniu brali udział mieszkańcy osiedla, kierownictwo Komisariatu Policji Grabiszynek oraz członkowie Rady Osiedla Grabiszyn - Grabiszynek.
Podczas spotkania omawiane były sprawy zgłaszane przez mieszkańców. Na pytania osobiście odpowiadał komendant komisariatu mł. insp. Roman Bojdoł.Ponadto Kierownik Rewiru Dzielnicowych asp. szt. Krzysztof Wróbel przybliżył zgromadzonym programy prewencyjne realizowane przez Komendę Miejska Policji.Przewodnicząca Rady Osiedla Grabiszyn - Grabiszynek Beata Andrejewicz oraz Komendant Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek mł. insp. Roman Bojdoł serdeczne dziękują wszystkim osobom, które uczestniczyły w spotkaniu, ponadto mieszkańców zainteresowanych sprawami bezpieczeństwa serdecznie zapraszamy na kolejne debaty, które odbędą się w dniach:
10 stycznia 2014, godz. 18:00 w Domu Kultury „Bakara” przy S.M Metalowiec ul. Różana 4-6
10 lutego 2014, godz. 18:00 w ROM-DOM 3 al. Gen. Hallera 149

05. listopada 2013. KP Grabiszynek.

Zaatakował ratowników karetki pogotowia

Wywiadowcy KMP zatrzymali mężczyznę, który zaatakował ratowników karetki pogotowia, udzielających pomocy choremu. Mężczyzna był bardzo agresywny. Miał ponad 2.5 promila alkoholu w organizmie. Czynności w sprawie prowadzą policjanci KP Wrocław Grabiszynek.
Do zdarzenia doszło 3 listopada 2013 roku. Tuż po godzinie 23.20 dyżurny Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu został poinformowany przez lekarza Pogotowia Ratunkowego o mężczyźnie, który w okolicy Placu Pereca atakuje załogę karetki i uniemożliwia udzielenie pomocy choremu. Z relacji wynikało, że agresywny mężczyzna chciał dostać się do wnętrza pojazdu. Gdy go nie wpuszczono, zaczął kopać i uderzać w karetkę.

Wysłani na miejsce wywiadowcy rozpoczęli poszukiwanie sprawcy, który zbiegł. Chwilę później został zatrzymany.

Okazał się nim 37-letni mieszkaniec Legnicy. Badanie przeprowadzone przez policjantów wykazało ponad 2.5 promila alkoholu w jego organizmie.

Zatrzymany trafił prosto do aresztu.

Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy. Straty związane z uszkodzeniem karetki oszacowano wstępnie na kwotę ponad 5 tys. złotych. Auto miało wgniecioną karoserię i wyrwane lusterko.
Sprawcy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.31. października 2013. KP Grabiszynek.

Wyróżnienia Komendanta Miejskiego Policji

Komendant Miejski Policji we Wrocławiu wyróżnił dzisiaj policjantów, którzy podczas służby wyróżnili się nieprzeciętną wiedzą, zaangażowaniem i spostrzegawczością.


23 X tego roku, podczas wyjazdu na szkolenie, policjantki zwróciły uwagę na poważnie rozbity samochód, którego kierowca jechał pasem dla busów. Funkcjonariuszki postanowiły zatrzymać pojazd,aby wyjaśnić co się stało. Jednak kierowca zaczął uciekać. Zatrzymały go po krótkim pościgu. Okazało się, że kierujący BMW nie miał dokumentów i dodatkowo był nietrzeźwy.Dzisiaj Komendant Miejski Policji pogratulował Paniom odpowiedzialnej i wzorowej postawy. Wszystkie otrzymały listy gratulacyjne.Wyróżnienia z rąk insp. Jacka Kaczmarka odebrały sierż. szt. Katarzyna Wróblewska, sierż. szt. Katarzyna Wydmuch oraz st. sierż. Justyna Kędzior. Panie Reprezentują Wydział Sztab Policji.Kolejni bohaterowie wyróżnieni przez Komendanta Miejskiego Policji to funkcjonariusze Wydziału Wywiadowczego i Interwencyjnego.
St. sierż. Przesmysław Szeremeta oraz st. post. Adam Wojciechów podczas patrolu zwrócili uwagę na dwóch mężczyzn , którzy zachowywali się wyjątkowo nerwowo. Ci na widok policjantów zaczęli uciekać.Komendant Miejski Policji wyróżnił obu policjantów za skuteczność i spostrzegawczość, ponieważ okazało się, ża zatrzymani to seryjni złodzieje. Udowodniono im włamania do 30 mieszkań.
Podczas zatrzymania sprawców policjanci zabezpieczyli przy nich m.in. kamerę Sony, stare monety, sztućce, narzędzia, gotówkę.Kolejni wyróżnieni do najlepsi Dzielnicowi, którzy uczestniczyli w Ogólnopolskich Zawodach Policjantów "Dzielnicowy Roku".Dwóch najlepszych to reprezentancji KP Wrocław Fabryczna st. asp. Marek Niewrzędowski oraz st. sierż. Grzegorz Kłosowski.Trzeci był sierż. szt. Sebastian Ratajczyk -dzielnicowy KP Wrocław Rakowiec, kolejni to asp. Artur Gorczyczyński z KP Leśnica i mł. asp. Krzysztof Lipski reprezentujący KP Wrocław Grabiszynek.Komendant wyróżnił 10 dzielnicowych startujących w zawodach. Byli to policjanci reprezentujący wrocławskie i powiatowe jednostki.W sumie insp. Jacek Kaczmarek wyróżnił dzisiaj 15. policjantów.Komendant Miejski Policji podziękował również Naczelnikom: Wydziału Prewencji, Wydziału Sztab Policji oraz Wydziału Wywiadowczego i Interwencyjnego KMP za dobre wyszkolenie i odpowiednie motywowanie funkcjonariuszy25. października 2013. KP Grabiszynek.

Spotkanie z radnymi

W dniu 24.10.2013 r. o godz. 18.00 na wniosek Komendanta Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek mł. insp. Romana Bojdoła odbyło się spotkanie z przedstawicielami Rady Osiedla Grabiszyn - Grabiszynek.

Spotkanie odbyło się w siedzibie rady przy ul. Blacharskiej. Komisariat Policji Wrocław Grabiszynek reprezentował Naczelnik Prewencji podinsp. Tomasz Dąbrowski oraz Kierownik Rewiru Dzielnicowych asp. szt. Krzysztof Wróbel.
Na spotkaniu poruszane były tematy nurtujące mieszkańców. Jednym z nich był problem kradzieży rowerów i zabezpieczenie własnego mienia. Ponadto radni w imieniu mieszkańców skarżyli się na zagrożenia w ruchu drogowym powodowane przez kierujących w okolicy Szkoły Podstawowej nr 82 przy ul. Blacharskiej oraz pieszych łamiących przepisy na skrzyżowaniu ulic Hallera z Grabiszyńską.Naczelnik wydziału prewencji przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej zaprezentował pracę policjantów z grabiszyńskiego komisariatu na rzecz mieszkańców. Radni wyrażali podziękowania za starania swojego dzielnicowego asp. Mariusza Stępnia, który pomaga mieszkańcom w rozwiązywaniu problemów.16. października 2013. KP Grabiszynek.

Na połów bez wędki

W dniu 12.10.2013 r. około godziny 1.30 patrol Policji udał się do Parku Gajowickiego, gdzie według zgłoszenia mieli przebywać sprawcy włamania do sklepu rybnego.

Po przybyciu na miejsce do funkcjonariuszy podszedł inny policjant, nie będący na służbie, który oświadczył, iż przed chwilą widział z okna swego mieszkania jak dwóch mężczyzn i kobieta wybiło szybę w sklepie rybnym. Sprawcy następnie weszli do środka, zabrali jakieś przedmioty, po czym oddalili się. Zgłaszający natychmiast zadzwonił do oficera dyżurnego, po czym nie namyślając się, ruszył za nimi. Idąc za złodziejami dotarł do parku, gdzie po chwili pojawił się patrol.
Policjanci dokonali zatrzymania sprawców kradzieży z włamaniem. Wszyscy okazali się być mieszkańcami Wrocławia w wieku dwudziestu czterech i dwudziestu pięciu lat. Przy zatrzymanych w reklamówce ujawniono osiem płatów rybnych, które zabezpieczono. Policjanci na miejsce gdzie dokonano włamania wezwali drugi patrol, który zabezpieczył sklep. Sprawców natomiast przewieziono do Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek, gdzie zostali osadzeni w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Teraz za popełniony czyn grozi im kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności.30. września 2013. KP Grabiszynek.

Po służbie zatrzymał złodzieja cmentarnego

Policjant KP Wrocław Grabiszynek, uczestnicząc w ceremoni pogrzebowej, zatrzymał złodzieja cmentarnego. Policjant usłyszał krzyk okradzionej kobiety.

Do zdarzenia doszło 28 września 2013 r., około południa. Funkcjonariusz – kierownik rewiru dzielnicowych z Komisariatu Policji Wrocław – Grabiszynek, uczestnicząc w ceremonii pogrzebowej, usłyszał w pewnym momencie na cmentarzu krzyki – „Łapcie złodzieja, ukradł torebkę”.

Policjant, nie zastanawiając się, pobiegł w stronę, skąd dochodziło wołanie o pomoc.

W jednej z bocznych alejek, funkcjonariusz zauważył uciekającego młodego chłopaka i goniącego go innego mężczyznę. Policjant odciął uciekającemu drogę i sprawca został zatrzymany. W kieszeni kurtki podejrzanego, funkcjonariusz znalazł skradziony portfel z pieniędzmi i dokumentami.

Jak się później okazało, zatrzymany uciekając wyrzucił wcześniej skradzioną torebkę, zabierając z niej jedynie najcenniejsze przedmioty. Dzięki jednemu ze świadków tej sytuacji, torebkę również odnaleziono.

Dzięki wspólnej akcji funkcjonariusza i osób znajdujących się na cmentarzu, sprawca został zatrzymany na gorącym uczynku, a odzyskane mienie wróciło do okradzionej kobiety.

Podejrzany został przewieziony do komisariatu, gdzie wykonano z jego udziałem dalsze czynności.

Teraz o jego losie zdecyduje sąd. Przypomnijmy, że kradzież zagrożona jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci sprawdzają teraz, czy zatrzymany ma na swoim koncie więcej tego typu kradzieży.

08. lipca 2013. KP Grabiszynek.

Zatrzymany za włamania do aut

05 lipca, po godz. 03.00 w nocy Przewodnicy Psów Służbowych Wydziału Wywiadowczego i Interwencyjnego KMP zatrzymali mężczyznę podejrzanego o włamania do samochodów.


5 lipca 2013 roku wywiadowcy KMP we Wrocławiu otrzymali zgłoszenie o włamaniu do jednego z pojazdów na terenie Grabiszynka. Po przybyciu na miejsce oraz w wyniku przeprowadzonych czynności policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o ten czyn.

Kontynuując czynności w tej sprawie funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek udowodnili zatrzymanemu dodatkowo 3 kolejne włamania do samochodów. Do zdarzeń doszło na terenie Wrocławia.

Podejrzany 39 – latek usłyszał w związku z tą sprawą w sumie 4 zarzuty.

Obecnie policjanci nadal wyjaśniają okoliczności związane z „działalnością” mężczyzny i ustalają, czy nie ma on na swoim koncie innych włamań. Za tego typu czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.


03. lipca 2013. KP Grabiszynek.

Okradł starszego pana

Wywiadowcy KMP Wrocław zatrzymali mężczyznę, który okradł starszego pana. Podbiegł i zabrał mu pieniądze oraz dokumenty z rowerowego koszyka.


29 czerwca 2013 roku dyżurny wrocławskiej komendy miejskiej otrzymał informację o napadzie na starszego mężczyznę. Do zdarzenia miało dojść przed godz. 15.00 na ul. Inżynierskiej. Na miejsce wysłano patrol funkcjonariuszy z Wydziału Wywiadowczego i Interwencyjnego. W rozmowie z 76 – latkiem ustalili dokładny przebieg całej sytuacji. Okazało się, że gdy jechał rowerem, podbiegł do niego mężczyzna, który zabrał z koszyka saszetkę z dokumentami oraz pieniędzmi i uciekł.

Policjanci, po ustaleniu rysopisu napastnika rozpoczęli jego poszukiwania. Pół godziny później zatrzymali 42 - letniego wrocławianina, który posiadał przy sobie skradzioną torebkę z dokumentami. Mężczyzna został zatrzymany a odzyskane mienie zwrócono pokrzywdzonemu.

42 – latek usłyszał zarzut kradzieży, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Czynności w sprawie prowadzą policjanci KP Wrocław Grabiszynek.

03. lipca 2013. KP Grabiszynek.

Okradali budowy

Funkcjonariusze Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 28 i 30 lat, podejrzanych o kradzież mienia. Do zatrzymania doszło na Bielanach Wrocławskich, przed domem jednego z podejrzanych.
W aucie zatrzymanych policjanci zabezpieczyli mienie pochodzące z kradzieży o wartości 23.000 złotych. Były to stemple budowlane. W wyniku prowadzonych czynności funkcjonariusze ustalili pokrzywdzonego i zwrócili mu mienie.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń policjantów w tej sprawie, obaj mężczyźni zarabiali na życie okradając budowy. Podjeżdżali nocą na tereny budów i wynosili materiały budowlane, które mogli łatwo sprzedać przypadkowo spotkanym osobom. Obecnie funkcjonariusze ustalają, jaka była skala prowadzonej przez 28 i 30 – latka „działalności” oraz kto nabywał od nich skradzione mienie.

Za przestępstwo kradzieży grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.


27. kwietnia 2013. KP Grabiszynek.


Zatrzymani za wyłudzenie

Policjanci KP Wrocław Grabiszynek ustalili osoby odpowiedzialne za zniszczenie samochodu osobowego marki Mercedes.Auto miało powybijane szyby, reflektory i porozcinane siedzenia wewnątrz auta, a także pozostałe części tapicerowane.

22 maja br. funkcjonariusze zostali powiadomieni o uszkodzeniu samochodu znajdującego się na parkingu przy parku Grabiszyńskim. . Zgłaszający 23-letni mieszkaniec Wrocławia twierdził, że tam pozostawione auto zostało przez nieznane osoby uszkodzone. Policjanci analizując informacje w tej sprawie oraz miejsce gdzie doszło do zdarzenia mieli wątpliwości co do autentyczności zawiadomienia.

Funkcjonariusze szybko ustalili, że wszystko zostało sfingowane. Okazało się, że zgłaszający wspólnie z bratem właściciela samochodu w innym miejscu Wrocławia dokonali zniszczeń wewnątrz pojazdu, a następnie w parku Grabiszyńskim powybijali szyby i reflektory.

Sprawcy w ten sposób zamierzali zgłosić szkodę w firmie ubezpieczeniowej, a następnie liczyli na odszkodowanie. Straty jakie mogli spowodować mogły sięgnąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tej sprawie zostali zatrzymani dwaj mężczyźni.

Policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności tej sprawy.

Za składanie składanie fałszywych zeznań grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat


15. kwietnia 2013. KP Grabiszynek. Działania Prewencyjne.Działania Prewencyjne- Turniej Pomagajmy Sobie Wzajemnie 2013 Edycja XVImpreza przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VI.
Organizatorem konkursu jest Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.
Szkoły, które zgłosiły swój udział w rozgrywkach wystawiają reprezentacje złożoną z sześciu uczniów, drużyna składa się z trzech dziewczynek i trzech chłopców z każdej klasy.

Konkurs zawierał następujące konkurencje:

1. zakres edukacyjny – test wiedzy
• sporządzanie portretu pamięciowego
• zestaw pytań z wiedzy o policji
• pytania z ruchu drogowego
• zestaw pytań dot. uzależnień oraz unikania zagrożeń
2. zakres sportowy
• tory przeszkód


11.04.2013 r. półfinał odbył się w budynku Szkoły Podstawowej nr 68 ul. Szczęśliwa 28, w Półfinale brały udział szkoły:

SP nr 68 ul. Szczęśliwa 28
SP nr 43 ul. Grochowa 36/38
SP nr 82 ul. Blacharska 13
SP nr 15 ul. Solskiego 13
SP nr 109 ul. Inżynierska 54

Turniej wygrała SP nr 15, jednoczenie kwalifikując się na finał, który odbędzie się 01.06.2013 r.


9. kwietnia 2013. KP Grabiszynek.


Zatrzymani za kradzież samochodów o wartości blisko 500 tysięcy złotych

Właśnie próbowali przykręcić inne tablice rejestracyjne do trzech skradzionych na terenie Niemiec samochodów, gdy zostali zatrzymani przez wrocławskich policjantów. Teraz grozi im kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Samochody o wartości blisko 500 tysięcy złotych zostały odzyskane i zabezpieczone.

Funkcjonariusze z Wydziału Wywiadowczego i Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 35 do 40 lat, mieszkańców Dolnego Śląska, podejrzanych o kradzież trzech pojazdów ciężarowych. Do zatrzymania doszło 5 kwietnia 2013 roku około godz. 18.00 na terenie wrocławskiego Grabiszynka. Mężczyźni wpadli w ręce policjantów w chwili, gdy próbowali przykręcić do samochodów skradzione z innych pojazdów tablice rejestracyjne. Funkcjonariusze ujawnili przy nich również specjalistyczne narzędzia służące do otwierania pojazdów.

Okazało się, że ujawnione samochody pochodzą z kradzieży, jakie miały miejsce na terenie Niemiec. Ich łączną wartość oszacowano na blisko pół miliona złotych. Wszystkie trzy pojazdy zostały zabezpieczone przez policjantów.

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty dotyczące kradzieży z włamaniem. Tego typu czyny zagrożone są karą do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Oprócz tego zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na 3 miesiące.

Obecnie policjanci nadal wyjaśniają okoliczności tej sprawy, w tym ustalają, czy podejrzani nie mają na swoim koncie innych, podobnych czynów.

4. kwietnia 2013. KP Grabiszynek.


Cmentarny złodziej

Wrocławscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o szereg kradzieży, jakie miały miejsce na terenie jednego z cmentarzy. Sprawca zrabował i spieniężył w punktach skupu metali kolorowych ponad 100 kg mosiądzu i brązu w postaci ozdób, liter, tablic i figurek. Część z utraconego mienia udało się odzyskać. Zatrzymany ma także na swoim koncie kradzież laptopów o wartości pięciu tysięcy złotych, które również funkcjonariusze już odzyskali.

1 kwietnia 2013 roku wrocławscy policjanci w wyniku prowadzonych czynności zatrzymali 20 – latka, podejrzanego o szereg kradzieży na terenie cmentarza przy ul. Grabiszyńskiej. Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna działał od stycznia do marca 2013 toku, zrywając z grobów wykonane z metalu ozdoby, litery, tablice oraz figurki. Sprzedawał je następnie w punktach skupu metali kolorowych. Jak oszacowano, spieniężył w ten sposób ponad 100 kg mosiądzu i brązu. Część z utraconego mienia policjantom udało się już odzyskać.

Kontynuując czynności w tej sprawie funkcjonariusze udowodnili mężczyźnie kradzież laptopów o wartości pięciu tysięcy złotych oraz portfela w jednym z hosteli na terenie miasta. Komputery udało się odzyskać.

Mężczyzna usłyszał na chwilę obecną 9 zarzutów dotyczących ograbiania miejsc spoczynku zmarłych oraz kradzieży mienia. Grozi mu kara nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Wydział Kryminalny Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek prowadzi dalsze czynności zmierzające do ustalenia pokrzywdzonych w wyniku ograbiania grobów na terenie cmentarza komunalnego, odzyskania utraconego w wyniku zdarzeń mienia oraz ustalenia innych czynów dokonanych przez zatrzymanego.13. lutego 2013. KP Grabiszynek.


Niszczył zaparkowane samochody

Funkcjonariusze Wydziału Wywiadowczego i Interwencyjnego KMP we Wrocławiu zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o uszkodzenie kilku pojazdów. Sprawca to nietrzeźwy, 26-letni mieszkaniec Wrocławia. Czynności w sprawie prowadzą policjanci KP Wrocław Grabiszynek.


Do zdarzenia doszło w nocy 12 lutego br., na jednym z parkingów w centrum miasta. Około godz. 2.00 Oficer dyżurny otrzymał informację o młodym mężczyźnie, który zniszczył samochód. Niezwłocznie skierował na miejsce patrol.

Policjanci po ustaleniu rysopisu ewentualnego sprawcy, natychmiast podjęli czynności poszukiwawcze. W wyniku podjętych działań zatrzymali mężczyznę podejrzanego o ten czyn. Badanie przeprowadzone przez funkcjonariuszy wykazało u niego ponad 2,3 promila alkoholu w organizmie.

26-latek trafił prosto do policyjnego aresztu.

Jak ustalili funkcjonariusze zajmujący się tą sprawą mężczyzna zniszczył jeszcze cztery inne pojazdy poprzez wyrwanie wycieraczek i lusterek, a także wgniecenie elementów karoserii powodując swoim działaniem szkody w mieniu w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Teraz za czyny, o które jest podejrzany odpowie przed sądem, a grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
19. listopada 2012. KP Grabiszynek.

Nie zdążył ukraść kół

Wywiadowcy KMP Wrocław, w wyniku szybkiej interwencji, zaraz po zgłoszeniu zatrzymali młodego mężczyznę, podejrzanego o usiłowanie kradzieży kół z zaparkowanego auta.
16 listopada 2012 roku około godz. 15.50 dyżurny Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu otrzymał informację o osobie próbującej odkręcić koła z samochodu osobowego na terenie jednego z parkingów na Grabiszynku.
Na miejsce skierowani zostali policjanci Wydziału Wywiadowczego i Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Pojazd, z którego usiłowano ukraść koła zaparkowany był w głębi parkingu. Funkcjonariusze weszli na parking i zauważyli sprawcę, którego wygląd odpowiadał rysopisowi podanemu przez świadka. Policjanci natychmiast zatrzymali mężczyznę.

Okazał się nim 21 - latek. Funkcjonariusze przeszukali jego kieszenie, znajdując śruby odkręcone od kół auta oraz przerobiony klucz krzyżakowy. Po zatrzymaniu podejrzany przyznał się, że skradzione koła zamierzał sprzedać.

Czynności w tej sprawie prowadzą policjanci z Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek. Za przestępstwo usiłowania kradzieży grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.


27. sierpnia 2012. KP Grabiszynek.


Usiłował wyłudzić kredyt

Kryminalni KP Wrocław Grabiszynek zatrzymali 59 - latka, podejrzanego o usiłowanie oszustwa. Łupem sprawcy miało paść 30 tysięcy złotych.
Taką sumę pieniędzy mężczyzna próbował wyłudzić z jednego z wrocławskich banków, posługując się przy tym podrobionymi dokumentami, dołączonymi do wniosku kredytowego.

59 - letni mieszkaniec Wałbrzycha, po zatrzymaniu, trafił do policyjnego aresztu, a następnie decyzją sądu zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na 2 miesiące.

Okazało się, że mężczyzna był już w przeszłości notowany w związku z przestępstwami przeciwko mieniu. Obecnie policjanci wyjaśniają okoliczności tej sprawy, w tym ustalają, czy podejrzany nie ma na swoim koncie innych oszustw.

Za usiłowanie wyłudzenia kredytu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.


15. sierpnia 2012. KP Grabiszynek.

Zatrzymany za rozbój

Wrocławscy policjanci zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o rozbój. Za tego typu czyn grozi kara do dwunastu lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło 13 sierpnia 2012 roku około godz. 12.30 na ul. Lwowskiej we Wrocławiu. Dyżurny komendy miejskiej został powiadomiony o rozboju, którego ofiarą padł młody chłopak. Sprawca miał pobić 16 - latka i zabrać mu czapkę o wartości 150 złotych. Na miejsce wysłany został natychmiast patrol z Wydziału Wywiadowczego i Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. W wyniku podjętych czynności funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego, którym okazał się 21 - latek. Czapka została odzyskana i przekazana pokrzywdzonemu. Zatrzymany trafił do policyjnego aresztu.

Za rozbój grozi kara do dwunastu lat pozbawienia wolności.


06. sierpnia 2012. KP Grabiszynek.

Zatrzymany za rozbój

Funkcjonariusze Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek zatrzymali 25 - latka, podejrzanego o udział w rozboju z użyciem niebezpiecznego przedmiotu.Do zdarzenia doszło 02 sierpnia 2012 roku około godz. 22.50 w okolicy ul. Grabiszyńskiej. 23 - latek został pobity i okradziony z roweru oraz telefonu komórkowego.
Wobec pokrzywdzonego zastosowane zostały groźby użycia broni palnej, a następnie przemoc fizyczna
O zdarzeniu poinformował policjantów jeden ze świadków rozboju.

Funkcjonariusze patrolujący miasto natychmiast podjęli działania, w wyniku których zatrzymali podejrzanego. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Obecnie policjanci wyjaśniają okoliczności tej sprawy.

Za rozbój z użyciem niebezpiecznego przedmiotu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.


11. lipca 2012. KP Grabiszynek.

Policjanci zatrzymali seryjnego włamywacza i odzyskali znaczną część mienia


Wrocławscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o szereg kradzieży z włamaniami. Zatrzymany zawarł 140 umów lombardowych w różnych miejscach, zastawiając w nich w ciągu ostatniego półrocza łup pochodzący ze zdarzeń. Funkcjonariusze odzyskali już znaczną część utraconego mienia.Funkcjonariusze z Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek w wyniku przeprowadzonych czynności zatrzymali 31 - latka, podejrzanego o udział w szeregu kradzieży z włamaniami do pojazdów, piwnic oraz pomieszczeń gospodarczych. Jak ustalili policjanci, do zdarzeń dochodziło na terenie Wrocławia i miejscowości ościennych. Wobec zatrzymanego zastosowano już środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Wyjaśniając okoliczności tej sprawy funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna zawarł 140 umów lombardowych w różnych miejscach, zastawiając w nich w ciągu ostatniego półrocza łup pochodzący z włamań. Znaczną część utraconych przedmiotów policjanci już odzyskali. Są to radia samochodowe, nawigacje samochodowe, radia CB, antena CB, tuby samochodowe, wzmacniacz samochodowy, półka samochodowa z głośnikiem, panel do radia, wieża hi -fi, głośniki, zestaw kina domowego, karty pamięci, aparat fotograficzny, telefon komórkowy, rower, wiertarki, wkrętarki, wiertarko - wkrętarka, grubościomierz lakieru, wykrywacz instalacji elektrycznej, komplet kluczy nasadowych, wyrzynarki, szlifierka kątowa, szlifierka.

W związku z powyższym policjanci zwracają się do osób, które nie zgłaszały dokonanych przestępstw lub zgłaszały je bez podania pełnych danych skradzionego mienia o kontakt osobisty lub telefoniczny w celu ewentualnego rozpoznania utraconego mienia z Komisariatem Wrocław Grabiszynek, ul. Grabiszyńska 255 (obok Straży Pożarnej), tel. (71) - 340 - 47 - 85, (71) - 340 - 41 - 16.


22. maja 2012. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.

Szkolenie policjantów z psychologami

Policjanci Wydziału Prewencji KMP oraz psychologowie wspierający Policję w interwencjach związanych z przemocą domową szkolili funkcjonariuszy KP Gabiszynek. Psychologowie wyjaśniali m.in. w jaki sposób działają sprawcy przemocy i jak manipulują ofiarami oraz próbują interweniującymi służbami.

Spotkanie odbyło się na terenie KP Grabiszynek. Uczestniczyło w nim 17. funkcjonariuszy. Byli to m.in. dzielnicowi tej jednostki.Policjanci dowiedzieli się w jaki sposób diagnozować sytuację rodziny, co zrobić, aby poznać, czy rzeczywiście w domu przemoc jest faktem, czy może ktoś chce wciągnąć służby w wewnętrzne konflikty np. walkę o dziecko,rozwód.
Funkcjonariusze poznawali metody manipulacji stosowane często przez sprawców, poznawali sposoby skutecznego dotarcia z pomocą ofiarom przemocy.
Rozmawiano również o wspólnych interwencjach policjantów z psychologami. Ci będą wspierać funkcjonariuszy już nie tylko, gdy ofiarą lub świadkiem awantury jest dziecko, ale również, gdy osoby starsze lub niepełnosparwne nie będą potrafiły poradzić sobie ze stresem , nerwami lub agresją domowników.

08. maja 2012. KP Grabiszynek.
Zatrzymany za okradanie biletomatu

Policjanci Wydziału Wywiadowczego i Interwencyjnego KMP zatrzymali mężczyznę, który włamał się do biletomatu MPK. Sprawcy grozi do 10 lat więzienia.04 maja około godziny 12.40 policjanci zostali wysłani na ul.Grabiszyńską, na wysokości pl. Pereca, gdzie miało dojść do kradzieży pieniędzy z biletomatu MPK.

Na miejscu funkcjonariusze zastali świadka zdarzenia. Kobieta podała rysopis sprawcy. Chwilę później wywiadowcy zatrzymali podejrzanego. Okazał się nim 21-latek, zamieszkały niedaleko miejsca zdarzenia.

Policjanci ustalili, że mężczyzna, przy pomocy metalowego narzędzia wyciągał pieniądze z biletomatu. Funkcjonariusze przy zatrzymanym znaleźli 117,80 zł.
Mężczyzna tłumaczył policjantom, że pieniądze same wypadły z biletomatu. Straty spowodowane zniszczeniem urządzenia to ponad 800 zł.

21-latkowi grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Czynności w sprawie prowadzą policjanci KP Wrocław Grabiszynek.


26. kwietnia 2012. KP Grabiszynek.

Zatrzymani podejrzewani o wyłudzenie pieniędzy

23 kwietnia 2012 roku około godz. 15.30 funkcjonariusze z Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek zatrzymali 41 – letnią mieszkankę Świebodzic i 57 – letniego mieszkańca jednej z miejscowości w powiecie kłodzkim, podejrzanych o usiłowanie wyłudzenia 30 tysięcy złotych od jednej z mieszkanek Wrocławia.

Do zatrzymania doszło dzięki pracownicy jednej z placówek bankowych na Grabiszynku, do której zgłosiła się starsza kobieta chcąc wypłacić jednorazowo kwotę 30 tysięcy złotych ze swojego konta. Zaniepokoił ją fakt, iż w trakcie rozmowy 73 – latka powiedziała, że pieniądze ma przekazać nieznanej kobiecie. O swoich wątpliwościach pracownica placówki bankowej poinformowała telefonicznie dzielnicowego z Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek, który w ramach działań prewencyjnych wcześniej informował pracowników banku o różnych zagrożeniach i sposobie postępowania na wypadek ich wystąpienia. Dzielnicowy, po otrzymaniu zgłoszenia skontaktował się z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego. Policjanci podjęli czynności w celu wyjaśnienia tej sytuacji. Jak ustalili funkcjonariusze, kilka dni wcześniej 73 - latkę zagadnęła na ulicy nieznana jej kobieta z „organizacji charytatywnej”, która „pomaga” starszym, samotnym osobom i może jej przynieść rzeczy z darów … Ta sama kobieta po kilku dniach poprosiła pokrzywdzoną o wybranie jej oszczędności z konta, w celu … spisania „tylko” ich numerów seryjnych.

W związku z takimi ustaleniami policjanci zorganizowali zasadzkę, podczas której zatrzymali 41 – latkę i współdziałającego z nią 57 – letniego mężczynę. Oboje podejrzani są o usiłowanie wyłudzenia 30 tysięcy złotych, za co grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.24. kwietnia 2012. KP Grabiszynek.

Eliminacje do turnieju "Pomagajmy sobie wzajemnie"

W dniu 20.04.2012 r. w budynku Szkoły Podstawowej nr 68 przy ul. Szczęśliwej 28 we Wrocławiu, odbyły się eliminacje konkursu prewencyjnego pod nazwą: "Pomagajmy sobie wzajemnie".
W zawodach brały udział szkoły:

SP nr 68 ul. Szczęśliwa 28
SP nr 43 ul. Grochowa 36/38
SP nr 82 ul. Blacharska 13Turniej wygrała Szkoła Podstawowa Nr 68, jednoczenie kwalifikując się do finału, który odbędzie się 1.06.2012 r. w budynku Uniwersytetu Przyrodniczego - Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Wrocław przy ul. Chełmońskiego 43.

 
 
W oczekiwaniu na zakończenie prac jury, napięcie rozluźniła grupa dzieci, która przedstawiła pokaz gimnastyczno taneczny.03. kwietnia 2012. KP Grabiszynek.

Kradł w galeriach

Policjanci Wydziału Kryminalnego KP Wrocław Grabiszynek zatrzymali 33- letniego mężczyznę, któremu udowodniono 15 kradzieży telefonów komórkowych. Mężczyzna został zatrzymany w jednej z galerii handlowych. Grozi mu do 5. lat więzienia.

Wrocławianin działał w dosyć nietypowy sposób. Nie okradał klientów sklepów, ale właścicieli lub sprzedawców. Sprawca chodził po galeriach handlowych i wyszukiwał sklepy, w których była jedna lub dwie osoby z personelu. Sprawdzał też, gdzie pracownicy zostawili swoje telefony, dokumenty czy inne wartościowe przedmioty.

Następnie wchodził do lokalu, zagadywał pracownika, prosił o pokazanie towaru i w dogodnym momencie zabierał upatrzony łup. Były to głównie telefony komórkowe, które sprawca sprzedawał w lombardach.

Policjanci odzyskali już 12 aparatów i postawili mężczyźnie 15 zarzutów kradzieży mienia.

Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

20. lutego 2012. KP Grabiszynek.

Zatrzymany za napady

Kryminalni KP Grabiszynek i KMP Wrocław zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o napady rabunkowe na placówki usługowe i handlowe, na terenie dzielnic: Grabiszynek, Stare Miasto i Krzyki. Grozi mu do 12 lat więzienia.Podejrzany, to 29 – letni mieszkaniec Wrocławia. Zatrzymany został w mieszkaniu na terenie Grabiszynka. Trafił do aresztu.

Jak ustalili policjanci, podejrzany działał na przełomie stycznia i lutego br. Do ostatniego z napadów doszło wieczorem 17 lutego, na terenie dzielnicy Stare Miasto. Zamaskowany sprawca wszedł do salonu kosmetycznego i grożąc strzykawką, zażądał pieniędzy. Po kradzieży uciekł w nieznanym kierunku. W wyniku prowadzonych działań operacyjnych, funkcjonariusze namierzyli mieszkanie w którym się ukrywał. Podczas zatrzymania, zaskoczony mężczyzna nie stawiał oporu.

Na podstawie prowadzonych czynności i analizy zgromadzonego materiału policjanci ustalili, że zatrzymany dokonał przynajmniej 9 napadów. Zawsze był zamaskowany i groził niebezpiecznym przedmiotem. Były to: nóż, sierp, strzykawki lub przeddmiot przypominający broń palną.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratury, decyzją sądu podejrzany został tymczasowo aresztowany.Funkcjonariusze sprawdzają, czy mężczyzna nie ma na swoim koncie jeszcze innych przestępstw.


21.grudnia 2011. KP Grabiszynek.
DZIAŁANIA PREWENCYJNE.W ramach programu prewencyjnego„Jestem Kibicem przez duże K”, policjanci KP Wrocław Grabiszynek, w dniach 13 i 14 grudnia spotkali się z młodzieżą i rodzicami uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 68.

W spotkaniu uczestniczyło w sumie 130. osób. Połowa to uczniowie. Zajęcia z młodzieżą i rodzicami prowadził mł. asp. Krzysztof Lipski z Rewiru Dzielnicowych.

Zajęcia odbyły się w dwóch etapach . Pierwszy 13 grudnia w godz. od 09.00 do 12.00.
Podczas spotkania z młodzieżą policjant opowiedział o odpowiedzialności prawnej nieletnich za zachowania chuligańskie oraz wyjaśnił jakie kary można otrzymać za groźby czy niszczenie mienia.Mł. asp. Krzysztof Lipski tłumaczył na czym polega odpowiedzialne kibicowanie i dlaczego obrażanie innych nie ma nic wspólnego z działaniami wspierającymi własną drużynę i zawodnika.

Zajęcia sa jednym z etapów przygotowania młodzieży wrocławskiej do EURO 2012.

Drugie spotkanie odbyło się 14 grudnia, od godz. 17.00 do 18.00. Brali w nim udział opiekunowie uczniów.
Policjant wyjaśnił jaka jest odpowiedzialność prawna rodziców/opiekunów za czyny karalne popełnione przez nieletnich. W zajęciach uczstniczyli rodzice uczniów z klas 4-6.

Kolejne zajęcia z uczniami i rodzicami zostaną zorganizowane w styczniu.
24.paździenika 2011. KP Grabiszynek.

Odzyskali skradzione pojazdy

Funkcjonariusze Wydziału d/w z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP we Wrocławiu, wspólnie z kolegami KP Grabiszynek zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzanych o kradzież pojazdów, paserstwo oraz posiadanie narkotyków. Sprawcy wpadli podczas policyjnej zasadzki.Prowadząc czynności dotyczące kradzieży samochodu osobowego marki BMW, o wartości 60 tysięcy złotych, policjanci ustalili miejsce, gdzie auto może być ukryte.
Wszystko wskazywało, że samochód znajduje się na jednej z posesji, na terenie powiatu trzebnickiego. Sprawcy wpadli, gdy przyjechali na posesję samochodem marki Audi. Zatrzymanie było bardzo dynamiczne a dwaj mężczyźnie w wieku 26 i 29 lat byli całkowicie zaskoczeni obecnością Policji.

Podczas przeszukania posesji policjanci odnaleźli skradziony samochód marki BMW. Znaleźli tam również 2 quady, w tym jeden o wartości 55 tysięcy złotych pochodzący z kradzieży oraz samochód marki Mercedes z przerobionymi numerami identyfikacyjnymi. Dodatkowo w pomieszczeniach policjanci znaleźli akcesoria samochodowe: kilkanaście radioodtwarzaczy samochodowych, nawigacje satelitarne oraz poduszki powietrzne.

Okazało się również, że auto o wartości 60 tysięcy złotych, którym mężczyźni przyjechali zostało skradzione. Ponadto u 29-letniego mężczyzny znaleźli blisko 700 porcji marihuany. Obaj mężczyźni trafili do policyjnego aresztu.

W chwili obecnej policjanci dokładnie ustalają wszystkie okoliczności dotyczące tej sprawy. Wobec zatrzymanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.

Za kradzież z włamaniem grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat, za paserstwo do 5 lat a za posiadanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat.11.paździenika 2011. KP Grabiszynek.
Niszczył auta, bo był zdenerwowany

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek zatrzymali 16-letniego mieszkańca Wrocławia podejrzanego o zniszczenie 5. zaparkowanych samochodów. Chłopak biegał i skakał po pojazdach.

Do zdarzenia doszło w nocy z 25 na 26 sierpnia 2011 roku. Do komisariatu zgłosiło się 5 właścicieli samochodów zaparkowanych przy Alei Pracy i ul. Inżynierskiej. Wszyscy mieli zniszczone pojazdy: wybite szyby, powyrywane wycieraczki, lusterka, wgniecioną karoserię.

Policjanci natychmiast rozpoczęli ustalanie okoliczności tego zdarzenia oraz poszukiwanie sprawcy. Działania trwały kilka tygodni. Funkcjonariusze dokładnie analizowali każdą informację w tej sprawie. Wytypowali sprawcę, którym okazał się 16-letni mieszkaniec dzielnicy Grabiszynek.

Funkcjonariusze zatrzymali go w miejscu zamieszkania. Był całkowicie zaskoczony wizytą Policji. Udowodniono mu zniszczenie pięciu samochodów i spowodowanie strat na blisko 3000 zł.

Po zatrzymaniu chłopak tłumaczył funkcjonariuszom, że był zdenerwowany i musiał na czymś się wyżyć. Przyznał, że skakał i biegał po samochodach. 16-latek znany jest policjantom – ma na swoim koncie już 40 czynów związanych z niszczeniem aut i włamaniami do samochodów.

Zebrane materiały zostaną przekazane do Sądu Rodzinnego i Nieletnich, który podejmie dalsze decyzje w tej sprawie.


28. września 2011. KP Grabiszynek.

Zatrzymani pod lombardem

Wrocławscy policjanci zatrzymali osoby podejrzewane o rozbój, podczas próby sprzedaży w jednym z lombardów skradzionego mienia. W wyniku podjętych czynności funkcjonariusze zatrzymali kobietę oraz dwóch mężczyzn. Może im grozić kara nawet do dwunastu lat pozbawienia wolności.


Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek ustalili, iż w jednym z lombardów dojdzie do próby sprzedaży pochodzącego z przestępstwa telefonu komórkowego. W wyniku podjętych czynności zatrzymali 17 - letnią kobietę oraz 30 - letniego mężczyznę. Do zatrzymania doszło 26.09.2011 r. około godz. 19.30 podczas obserwacji ustalonego wcześniej lombardu. Policjanci odzyskali też telefon, który jak się okazało, pochodził z rozboju na 19 - letnim mężczyźnie. Łupem sprawców padł wówczas telefon komórkowy, 20 złotych oraz srebrny łańcuszek. Podczas zajścia pokrzywdzony został pobity przez sprawców, a następnie ograbiony. Jak ustalili funkcjonariusze osoby, które próbowały zbyć skradziony telefon, podejrzewane są o dokonanie tego napadu. Policjanci dotarli także do trzeciej, podejrzewanej o współudział w zdarzeniu osoby, 19 - letniego mężczyzny, który również został zatrzymany. 17 - latka, oraz 19 i 30 - latek usłyszeli już zarzut rozboju. Obecnie policjanci wyjaśniają okoliczności tej sprawy, w tym ustalają, czy zatrzymani nie mają na swoim koncie innych tego typu zdarzeń. Niewykluczone, że liczba zarzutów wzrośnie.

Za rozbój grozi kara do dwunastu lat pozbawienia wolności.
19. września 2011. KP Grabiszynek.

Kradzieże busów na wrocławskim Grabiszynku

Wrocławscy policjanci rozpracowali grupę zajmującą się legalizacją skradzionych samochodów. Wśród zatrzymanych osób jest m. in. paser i diagnosta. Funkcjonariusze odzyskali 3 skradzione auta o wartości 84000 złotych. Sprawcy za swoje czyny odpowiedzą przed sądem.Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji na wrocławskim Grabiszynku rozbili grupę zajmująca się legalizacją samochodów pochodzących z kradzieży. W ręce funkcjonariuszy wpadli paser, pracownik jednej ze stacji diagnostycznych oraz kobieta biorąca udział w procederze legalizowania pojazdów. Wcześniej policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzieże samochodów. Jak ustalili funkcjonariusze 42-letni mężczyzna kupił skradziony samochód marki Mercedes Bus 210, a następnie przygotował dokumenty oraz samochód do zalegalizowania. Policjanci odzyskali Mercedesa oraz dwa inne pojazdy: Renault i Chrysler przygotowane do zalegalizowania. Wartość odzyskanych aut to ok. 84000 złotych.

Obecnie policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności związane z tym procederem.

Za kradzież, paserstwo oraz fałszowanie dokumentów grozi kara pozbawienia wolności nawet do pięciu lat.

7. września 2011. KP Grabiszynek.

Spotkanie z mieszkańcami Oporowa

W dniu 02.09.2011 roku policjanci Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek spotkali się z mieszkańcami dzielnicy Oporów na festynie osiedlowym. Dla wszystkich była to okazja do rozmów na temat bezpieczeństwa w rozpoczętym nowym roku szkolnym.
W imprezie zorganizowanej przez Radę Osiedla uczestniczyło ponad 1000 osób. Policjanci zaprezentowali mieszkańcom radiowóz oraz wyposażenie do służby.Główną atrakcją były kamizelki odblaskowe rozdawane dzieciom przez dzielnicowego. Realizując założenia Programu „Bezpieczna droga do szkoły” służyć to ma poprawie bezpieczeństwa dzieci na drodze.Funkcjonariusze apelowali do opiekunów, aby rozmawiali z dziećmi i pilnowali je zwłaszcza, kiedy uczniowie wracają ze szkoły po zmroku.
30. sierpnia 2011. KP Grabiszynek.

Zatrzymany pseudokibic

Policjanci KP Grabiszynek prowadzą czynności z mężczyzną podejrzewanym o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Grozi mu do 2. lat pozbawienia wolności.Zatrzymany, to 20 – letni wrocławianin, kibic wrocławskiej drużyny. Zatrzymany mężczyzna podejrzewany jest o zachowanie niezgodne z prawem.Podczas niedzielnego meczu Śląska Wrocław z Widzewem Łódź skandowano hasła o charakterze antysemickim.
Wczoraj, po analizie zapisów z monitoringu oraz konsultacji z prokuraturą, policjanci z komisariatu na wrocławskim Grabiszynku wszczęli postępowanie wobec podejrzenia o popełnienie w/w przestępstwa.

Dzisiaj funkcjonariusze w ramach prowadzonego postępowania wykonują czynności z udziałem zatrzymanego mężczyzny.

Podejrzany usłyszał już w tej sprawie zarzuty. Zatrzymany będzie dzisiaj doprowadzony do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego.

Przypomnijmy, że za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych, w świetle kodeksu karnego może grozić kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.12. maja 2011. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.

Spotkanie w Radzie Osiedla Gajowice

W dniu 11.05.2012 r. o godz 19.30 w siedzibie Rady osiedla Gajowice odbyło się spotkanie przedstawicieli Rady oraz policjantów komisariatu Wrocław Grabiszynek.

W trakcie spotkania komendant komisariatu mł. insp. Roman Bojdoł przedstawił sprawozdanie za 2010 rok w zakresie bezpieczeństw na osiedlu.

Podczas prowadzonej dyskusji zgromadzeni mieszkańcy zadawali pytania dotyczące zabezpieczenia własnego mienia oraz możliwości egzekwowania przepisów prawa. Wskazywali na częste łamanie przepisów ruchu drogowego, nieprawidłowe parkowanie oraz zakłócanie spokoju w przestrzeniach wewnątrz podwórkowych.


12. maja 2011. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.

Konferencja w Warszawie

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu oraz Komisariat Policji Wrocław Grabiszynek został objęty projektem „Urząd przyjazny Klientowi” organizowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i współfinalizowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt „Wdrożenie standardów zarządzania satysfakcją klienta we wskazanych urzędach administracji rządowej” stanowi część projektu „Klient w centrum uwagi administracji" realizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Projektem zostali objęci pracownicy stu urzędów z terenu całego kraju, wytypowanych do udziału w projekcie w wyniku rekrutacji prowadzonej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

W dniu 09.05.2011 w Warszawie w Hotelu Holiday Inn ul. Złota 48/54 odbyła się konferencja, w której uczestniczyli przedstawiciele KMP oraz KP Grabiszynek.

W trakcie konferencji zaprezentowany został projekt „Klient w centrum uwagi administracji” oraz przekazano informacje na temat realizowanego pierwszego zadania w ramach ww. projektu – „Wdrożenie standardów zarządzania satysfakcją klienta we wskazanych urzędach administracji rządowej”.

Działania dotyczące projektu zostały podzielone na etapy:
I etap to szkolenia dla kadry kierowniczej, koordynatorów projektów oraz badanie satysfakcji klientów
II etap to szkolenia dla pracowników współpracujących bezpośrednio z klientem, opracowanie zbioru dobrych praktyk, oraz wydanie wytycznych

Powyższy projekt ma na celu wypracowanie standardów dosługi klienta oraz stworzenie wzorcowych rozwiązań, które będą gotowe do wykorzystania w pozostałych urzędach administracji.


18. kwietnia 2011. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.

Spotkanie z działkowcami

W sobotę, policjanci KP Grabiszynek spotkali się z wrocławskimi działkowcami. W spotkaniu uczestniczyło 80 osób. Cel spotkania to zwrócenie uwagi działkowców na sprawy związane z bezpieczeństwem i koniecznością dobrego zabezpieczania mienia.

16.04.2011 r. o godz. 10.45 we Wrocławiu, w budynku Zespołu Szkół nr 11, odbyło się spotkanie Policji z zarządem oraz działkowiczami Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Gajowice”.Rozmawiano o bieżących problemach, jakie napotykają działkowców.Podczas wystąpienia Komendant Komisariatu Wrocław Grabiszynek omówił sposoby zapobiegania przestępstwom. Tłumaczył dlaczego nie wolno ufać obcym, nawet jeżeli są mili i oferują pomoc.

Apelował, aby wieczorami nie pozostawać na ogródkach samemu. Należy zawsze wychodzić w towarzystwie. Obcych nie wolno informować o tym , co i gdzie się trzyma. Nie powinno się również wpuszczać ich zarówno do altanek jak i do mieszkań. Bez względu na to jak atrakcyjną mają dla nas ofertę i jaką instytucję reprezentują. Obcym ludziom nie wolno również dawać żadnych pieniędzy oraz innych wartościowych przedmiotów.Ponadto zasygnalizowano, iż dzielnicowy, jest osobą, do której zawsze można zwrócić się z prośbą o pomoc. Zarówno w przypadku przestępstw, jak i także innych nurtujących działkowiczów problemów.

W spotkaniu uczestniczyli: Komendant KP Wrocław Grabiszynek mł. insp. Roman Bojdoł, Kierownik Rewiru Dzielnicowych st. asp. Krzysztof Wróbel oraz działkowcy.

11. kwietnia 2011. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.
Spotkanie

W sobotę 09. kwietnia, w siedzibie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Rezeda” odbyło się spotkanie Policji z zarządem oraz działkowcami. Rozmawiano o bieżących problemach osób starszych, tłumaczono im jak należy postępować, aby nie stać się ofiarą oszusta czy złodzieja.Seniorzy dowiedzieli się również w jaki sposób chronić swoje mienie.

W spotkaniu udział wzięli: , przedstawiciele Zarządu ROD „Rezeda”, działkowicze oraz kierownik Rewiru Dzielnicowych st. asp. Krzysztof Wróbel. W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 osób

Podczas wystąpienia kierownik Rewiru Dzielnicowych poinformował i omówił sposoby zapobiegania przestępstwom. Wyjaśnił w jaki sposób można ustrzrec się kradzieży czy oszustwa. Policjant tumaczył, aby nie zaprzyjaźniać się od razu z nowo poznaną osobą, nawet jeżeli jest bardzo miła, chce z nami porozmawiać, może nawet pomóc, a my akurat jesteśmy sami na działce.

Ponadto zasygnalizowano, iż dzielnicowy, jest osobą, do której zawsze można zwrócić się z prośbą o pomoc.
Zarówno w przypadku przestępstw, jak i także innych nurtujących działkowiczów problemów.

08. kwietnia 2011. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.

Działania Prewencyjne- Turniej Pomagajmy Sobie Wzajemnie 2011 Edycja XIII

Impreza przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych -klas IV-VI.
Organizatorem konkursu jest Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.
Szkoły, które zgłosiły swój udział w rozgrywkach, wystawiają reprezentację złożoną z sześciu uczniów, drużyna składa się z trzech dziewczynek i trzech chłopców z każdej klasy.


Konkurs zawierał następujące konkurencje:

1. zakres edukacyjny – test wiedzy
• sporządzanie portretu pamięciowego
• zestaw pytań z wiedzy o policji
• pytania z ruchu drogowego
• zestaw pytań dot. uzależnień oraz unikania zagrożeń
2. zakres sportowy
• 4 tory przeszkód


W dniu 08.04.2011 r. półfinał odbył się w budynku Szkoły Podstawowej nr 43 przy Zespole Szkół nr 11 ul. Grochowa 36/38,
w Półfinale brały udział szkoły:

SP nr 68 ul. Szczęśliwa 28
SP nr 43 ul. Grochowa 36/38
SP nr 15 ul. Solskiego 13
SP nr 109 ul. Inżynierska 54
SP nr 82 ul. Blacharska 13


Turniej wygrała SP Nr 68, jednoczenie kwalifikując się na finał, który odbędzie się 01.06.2010 w Budynku Uniwersytetu Wrocławskiego Wydział Przyrodniczy - Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Wrocław. Ul. Chełmońskiego 43W oczekiwaniu na zakończenie prac jury, wystąpiła grupa dzieci, która przedstawiła pokaz gimnastyczno taneczny.

01.kwietnia 2011. KP Grabiszynek.

W dniu 28.02.2011 r. o godz. 18.20 podczas zorganizowanych działań zmierzających do ograniczenia przestępczości na terenie podległym jednostce policjanci Rewiru Dzielnicowych dokonali zatrzymania na gorącym uczynku trzech sprawców rozboju na kobiecie.

Jeden ze sprawców szarpiąc poszkodowaną od tyłu powalił na ziemię a następnie kopnął ją, czym doprowadził do stanu bezbronności, a następnie wyrwał torebkę. Łączna wartość strat wyniosła 880 zł.W wyniku penetracji terenu i podjętego pościgu funkcjonariusze Rewiru Dzielnicowych odzyskali większość zrabowanych rzeczy. Zatrzymanymi byli dwóch nieletnich i jedna osoba dorosła.

Podejrzewany o dokonanie rozboju pełnoletni, podczas zatrzymania groził, zmuszał do zaniechania czynności oraz znieważył interweniujących funkcjonariuszy.

Doświadczenie oraz zaangażowanie wymienionych funkcjonariuszy doprowadziło do natychmiastowego zatrzymania sprawców, co pozwoliło na postawienie 4 zarzutów: rozboju, gróźb karalnych oraz zmuszania do zaniechania czynności i znieważenia funkcjonariusza tj. czynów zagrożonych wysoką karą pozbawienia wolności.

25. marca 2011. KP Grabiszynek.W dniu 24.03.2011 r . około godz. 11:55, z polecenia dyżurnego, policjanci KP Grabiszynek udali się na ul. Mielecka, gdzie według zgłoszenia pracowników MOPS nietrzeźwa kobieta miała się opiekować dziećmi.
Na miejscu policjanci pracowników MOPS oraz nietrzeźwą opiekunkę, która opiekowała dwójka małoletnich dzieci
, dziewczynki lat 2 i 7.
Jak ustalono, matka dzieci zostawiła je pod opieką koleżanki. Ustalono,że matka zostawiła dzieci pod opieką koleżanki, al była on trzeźwa.
Pijana opiekunka oświadczyła też że dzieciom się nic nie stało i że młodsze dziecko miało gorączkę, a ona podawała mu lekarstwo (czopek) na zbicie gorączki.

Dzieci przekazano matce pod opiekę.
Natomiast nietrzeźwą opiekunkę przewieziono do KP Wrocław Grabiszynek celem sprawdzenia stanu trzeźwości. Wynik badania – I – 3,43 promila II – 3,5 promila.
Kobieta została doprowadzona do IW we Wrocławiu.


14. marca 2011. KP Grabiszynek.
Nielegalne farmaceutyki

Policjanci Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo - Śledczego KP Wrocław Grabiszynek, w wyniku czynności operacyjnych, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 23 i 25 lat, podejrzewanych o nielegalne wprowadzanie do obrotu produktów farmaceutycznych.Do zatrzymania doszło 13 marca 2011 roku około godz. 9.30 we Wrocławiu. W wyniku przeszukań policjanci ujawnili i zabezpieczyli blisko 1300 tabletek produktów farmaceutycznych różnych marek. Wśród nich były środki, na których wprowadzanie do obrotu na terenie Polski niezbędne jest odpowiednie zezwolenie, a także takie, których wprowadzanie do obrotu na terenie naszego kraju jest zabronione.

Oprócz niedozwolonych produktów farmaceutycznych, jeden z podejrzewanych posiadał w mieszkaniu kilka porcji marihuany. Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo okoliczności tej sprawy, w tym ustalają źródło pochodzenia zabezpieczonego mienia. Okazało się że jeden z mężczyzn był już w przeszłości notowany w związku z przestępstwami dotyczącymi nielegalnego wprowadzania do obrotu produktów leczniczych.

Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne, za wprowadzanie do obrotu lub przechowywanie w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego bez pozwolenia, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Z kolei za posiadanie narkotyków, w myśl ustawy o Przeciwdziałaniu narkomanii, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.


15. lutego 2011. KP Grabiszynek.

Zatrzymany nieletni

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek zatrzymali 16 - latka, podejrzewanego o kradzieże z samochodów oraz włamania do pojazdów.


Do zatrzymania doszło 14 lutego 2011 roku. Łupem sprawcy za każdym razem padały akcesoria samochodowe.

W wyniku przeprowadzonych czynności policjanci udowodnili nieletniemu w sumie cztery włamania oraz dwie kradzieże.

Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają szczegółowo okoliczności związane z „działalnością” 16 - latka oraz sprawdzają, czy nie ma on na swoim koncie innych tego typu zdarzeń.

O dalszych losach nieletniego zdecyduje teraz sąd rodzinny.


14. lutego 2011. KP Grabiszynek.

Zatrzymani za napad

Policjanci KP Wrocław Grabiszynek prowadzą czynności w sprawie rozboju na 27-letnim mężczyźnie. Sprawcy pobili wrocławianina, zabrali mu auto, które rozbili na drzewie. Napastnikom grozi do 12 lat więzienia.10 lutego 2011 roku, około godziny 20.00, policjanci zostali poinformowani o rozboju jaki miał miejsce na Al. Piastów.

Poszkodowany 27-letni mężczyzna jechał samochodem Renault i zauważył, że na jezdni bije się trzech mężczyzn i kobieta. Zatrzymał więc pojazd, do którego natychmiast podbiegli uczestnicy bójki i zaczęli uderzać w samochód.

Kierujący wysiadł, żeby zobaczyć jakich narobili szkód. W tym momencie został zaatakowany przez napastników. Jeden ze sprawców wsiadł do auta i odjechał.

Pozostała trójka po zabraniu poszkodowanemu telefonu uciekła. Policjanci, natychmiast po otrzytmaniu informacji o zdarzeniu, przystąpili do działań.

Po kilku minutach znaleźli samochód i kierowcę. Jak się okazało, 20-latek był pijany, miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie i zakończył swoją jazdę na drzewie.

Policjanci ustalili także, że kierował pojazdem podczas obowiązującego go zakazu kierowania.
W pobliżu miejsca zdarzenia patrol zatrzymał dwóch następnych sprawców: 21-latka i 24-letnią kobietę. Oni także byli pod wpływem alkoholu. Policjanci odzyskali także skradziony telefon.

Funkcjonariusze znają personalia czwartego uczestnika rozboju. Jego zatrzymanie jest kwestią czasu.

Za rozbój grozi do 12. lat więzienia.07 lutego 2011. KP Grabiszynek.
Policjanci dzieciom

Nawiązanie dobrego kontaktu z dziećmi i młodzieżą, budowanie relacji opartych na zaufaniu i szacunku, to cel spotkań policjantów z młodzieżą. Tym razem, w ramach policyjnej akcji "Bezpieczne Ferie" funkcjonariusze KP Grabiszynek organizują zajęcia z Taekwondo.Organizatorem zajęć jest dzielnicowy Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek, instruktor sztuk walki Taekwondo sierż. Krzysztof Lipski. To on wyszedł z inicjatywą prowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży szkolnej, podczas zbliżających się ferii zimowych.

Zajęcia odbywać się będą w Szkole Podstawowej nr 68 we Wrocławiu przy ul. Szczęśliwej 28.

Polegać będą na teoretycznej i praktycznej metodzie pozyskiwania wiedzy o sztuce Teakwondo.

Celem zajęć jest
• nawiązanie kontaktu z miejscowa młodzieżą i dziećmi poprzez
wykorzystanie zaufania i relacji i trener – zawodnik.
• Przeprowadzenie pogadanek z uczestnikami zajęć odnośnie
bezpieczeństwa, reagowania na zagrożenie.

Warunkiem uczestnictwa jest oświadczenie rodziców, bądź opiekunów prawnych zezwalające na udział zajęciach oraz bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas ćwiczeń.

Wszystkich zainteresowanych z dzielnicy Gajowice serdecznie zapraszamy.


Zajęcia z młodzieżą prowadzi
sierż. Krzysztof Lipski
Nr tel. kom. 601-817-07525 stycznia 2011. KP Grabiszynek.

Zatrzymany za kradzież paliwa

Policjanci Wydziału Kryminalnego KMP Wrocław zatrzymali 36. letniego mężczyznę, podejrzanego o dokonanie 6. kradzieży paliw z wrocławskich stacji benzynowych.
Mężczyzna kradł paliwa na trzech, swoich ulubionych stacjach benzynowych. Podjeżdżał dostawczym lub osobowym autem, tankował do pełna i odjeżdżał, nie uiszczając zapłaty. Podejrzany kradł w różne dni, ale w określonych godzinach. Najczęściej późnym popołudniem lub gdy zapadał zmrok.

Policjanci ustalili, że w tym roku zdążył już dwukrotnie okraść stacje paliw, w grudniu ubiegłego roku, udało mu się to czterokrotnie. Za każdym razem mężczyzna korzystał z kradzionych tablic rejestracyjnych, którymi zasłaniał swoje, oryginalne. i.

W udowodnieniu mu dokonania tych przestępstw, w dużym stopniu pomógł dobrej jakości monitoring zamontowany na stacjach paliw. Urządzenie dokładnie zarejestrowało przebieg zdarzenia oraz podejrzanego.
Mężczyzna, to mieszkaniec powiatu wrocławskiego, notowany już przez Policję. Czynności w sprawie prowadzone są wspólnie z funkcjonariuszami KP Grabiszynek.
Zatrzymanemu , za kradzież, grozi do 5. lat więzienia.

07 stycznia 2011. KP Grabiszynek.

350 000 zł. ze sklepu

Kryminalni KP Grabiszynek zatrzymali 24-letnią kobietę podejrzaną o kradzież blisko 350 000 zł. Ofiarą był jej pracodawca.24 - letnia kobieta to pracownica jednego ze sklepów. Podejrzewana jest o kradzieże na szkodę swojego pracodawcy.

Do zdarzeń dochodziło w ostatnim roku, w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Wrocławia.

W celu dokonania kradzieży kobieta wykorzystywała pozostawiane przez klientów rachunki, realizując fikcyjne zwroty.

Początkowo jej łupem padały kwoty w wysokości około 30 złotych dziennie. Z czasem, zaczęły one dochodzić nawet do 25000 złotych dziennie.

Kobieta podejrzewana jest o kradzież łącznie blisko 350 tysięcy złotych.

W wyniku podjętych czynności policjanci odzyskali już część pieniędzy pochodzących z utargu sklepowego. Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności tej sprawy.

Za przestępstwo kradzieży grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.


02 grudnia 2010. KP Grabiszynek.

5000 zł.

Kryminalni KP Grabiszynek zatrzymali dwie kobiety w wieku 24 i 28 lat, podejrzane o kradzieże pieniędzy na szkodę swojego pracodawcy. Do zdarzeń dochodziło w jednej z kwiaciarni na terenie Grabiszynka.


Zatrzymane pracowały w niej od ponad dwóch lat - wykonywały bukiety i sprzedawały kwiaty, kasowały też pieniądze od klientów. Właścicielka kwiaciarni zauważyła pewne nieprawidłowości w finansach. Na początku jednak, z uwagi na duże obroty, nie była pewna co jest tego przyczyną. Z czasem postanowiła skrupulatniej kontrolować swoje dochody i wydatki i dokładniej przyglądać się temu, co dzieje się w kwiaciarni.

Ostatnie zdarzenie miało miejsce 29 listopada 2010 roku - to właśnie wtedy właścicielka kwiaciarni nabrała pewności co do tego, kto przyczynia się do kradzieży i sprawę zgłosiła policji.

Funkcjonariusze zatrzymali obydwie kobiety. Jak ustalono, ich łupem w przeciągu ostatnich dwóch lat padło blisko 5 tysięcy złotych.

24 i 28 - latka, usłyszały zarzuty dotyczące kradzieży. Za tego typu czyn grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.


26 listopada 2010. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.

Bezdomny 2010/2011

Policjanci wrocławskich komisariatów rozpoczęli działania związane z zimową akcją "Bezdomny 2010/2011". Jej cel to monitoring miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne.
26 listopada 2010 roku policjanci z Komisariatu Wrocław Fabryczna wspólnie z pracownikami z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przeprowadzili działania prewencyjno - informacyjne, mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniom życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych i bezradnych.Działania odbyły się na Ogródkach Działkowych we Wrocławiu przy ul. Klecińskiej, Nadrzecznej, wzdłuż rzeki Odry od ul. Wejherowskiej do ul. Celtyckiej. Celem działań było przekazanie informacji z zakresu miejsc noclegowych, schronisk, punktów wydawania posiłków oraz zweryfikowanie posiadanego rozpoznania co do miejsc przebywania osób bezdomnych, a także interweniowanie w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia poprzez przewożenie tych osób do noclegowni, punktów wydawania posiłków czy szpitali.

W trakcie działań funkcjonariusze spotkali się z kilkudziesięcioma bezdomnymi osobami, którym wielokrotnie proponowali pomoc i przewiezienie do schroniska, jednak żadna z osób nie skorzystała z tej opcji. W trakcie kontroli nie ujawniono osób nietrzeźwych bądź takich, których życie i zdrowie byłoby zagrożone.Podobnie kilka tygodni wcześniej funkcjonariusze z Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek skontrolowali możliwe miejsca przebywania osób bezdomnych na ogrodach działkowych w rejonie Oporowa i Gajowic, proponując im pomoc i przekazując informacje z zakresu miejsc noclegowych, schronisk i punktów wydawania posiłków.Działania dotyczące przeciwdziałania zagrożeniom życia i zdrowia osób bezdomnych i bezradnych w okresie zimowym 2010 / 2011 będą kontynuowane.


25 listopada 2010. KP Grabiszynek.

Zatrzymani za narkotyki

Policjanci Wydziału Narkotykowego KMP Wrocław zatrzymali dwie osoby podejrzewane o przestępstwa narkotykowe. Zabezpieczono ponad 180 porcji marihuany.
24 listopada 2010 roku, w związku z informacją dotyczącą podejrzenia handlu środkami odurzającymi, funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, udali się do jednego z mieszkań na terenie miasta.

Drzwi wejściowe do lokalu otworzył młody mężczyzna, jak się później okazało, 25 - letni najemca lokum. W mieszkaniu unosił się charakterystyczny zapach palonej marihuany. W wyniku przeszukania policjanci zabezpieczyli kilkadziesiąt woreczków strunowych z zawartością ponad 180 porcji marihuany. W mieszkaniu przebywała także 23 - letnia kobieta.

Oboje zostali zatrzymani do wyjaśnienia. Obecnie policjanci wyjaśniają okoliczności tej sprawy, a w szczególności ustalają źródło pochodzenia środków odurzających oraz to, gdzie miały one trafić. W sprawie niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli sprawca zajmuje się ich udzielaniem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, kara ta może wzrosnąć nawet do lat 10.

Dalsze czynności w sprawie prowadzą policjanci KP Grabiszynek.19 listopada 2010. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.


Spotkanie

Jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły oraz do domu, czyli podstawowe przepisy ruchu drogowego to tylko niektóre tematy spotkania, jakie odbyli policjanci KP Grabiszynek z uczniami klas 2. i 3. SP nr 15 we Wrocławiu.

Spotkanie odbyło się 18.11.2010, a poprowadzili je funkcjonariusze Rewiru Dzielnicowych oraz Prewencji Kryminalnej KP Wrocław Grabiszynek. W rozmowach o bezpieczeństwie uczestniczyli wszyscy uczniowie klas 2-gich i 3-cich.

Policjanci przypomnieli uczniom dlaczego należy stosować na co dzień zasady bezpieczeństwa, czyli nie wolno przechodzić na czerwonym świetle lub wbiegać na jezdnię.Tłumaczyli im, że nie wolno obrażać kolegów,zaczepiać i szturchać koleżanek, być niegrzecznym dla nauczycieli i rodziców.

Pod koniec spotkania rozdano wszystkim uczestnikom kamizelki odblaskowe, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa dziecka powracającego np.wieczorem ze szkoły lub jeżdżącego rowerem.


18 listopada 2010. KP Grabiszynek.

Spotkanie z mieszkańcami

17.11.2010 roku o godz 17.30, w siedzibie Rady Osiedla Grabiszynek przy ul. Blacharskiej, odbyło się spotkanie przedstawicieli Rady oraz policjantów Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek. Spotkanie prowadził komendant jednostki.

Na spotkaniu komendant komisariatu, mł. insp. Roman Bojdoł, przedstawił sprawozdanie w zakresie bezpieczeństwa na terenie osiedla. Jednak najwięcej czasu komendant poświęcił na wysłuchanie propozycji dotyczących poprawy bezpieczeństwa w miejscu ich zamieszkania. A uczestnicy spotkania skarzyli się przede wszystkim na kierowców parkujących w miejscach utrudniających swobodne przejście chodnikiem, łamiących zakazy ograniczenia prędkości. Problemem jest również głośno zachowująca się młodzież i osoby spożywające alkohol.
Komendant przypomniał zgormadzonym o konieczności stosowania na co dzień zasad ograniczonego zaufania do osób obcych, proponujących atrakcje finansowe.Podczas spotkania komendant przypomniał wszystkim, że nasze bezpieczeństwo zależy również od nas samych . To od nas zależy czy wpuścimy do mieszkania osobę obcą, porponująca np. zadziwiająco korzystne warunki wymiany okien, parapetów czy nie i być może ustrzeżemy się oszustwa.

Komendant apelował o właściwe zabezpieczenia mienia pozostawionego np. na ogródkach działkowych.


15 listopada 2010. KP Grabiszynek.


Zatrzymani podczas imprezy sportowej

Wrocławscy policjanci zatrzymali dwóch pseudokibiców, którzy usiłowali wnieść na stadion piłkarski wyroby pirotechniczne.Czynności w sprawie prowadzą policjanci KP Grabiszynek.W sobotę, podczas meczu rozgrywanego na stadionie przy ulicy Oporowskiej, pracownicy ochrony nie wpuścili na stadion dwóch mężczyzn którzy usiłowali wnieść wyroby pirotechniczne. Powiadomieni o tym policjanci zatrzymali sprawców. Mężczyźni mieli przy sobie petardy.

Okazali się nimi dwaj mieszkańcy powiatu gliwickiego w wieku 21 i 22 lat. Jedne z nich był nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie wykazało u niego blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Obaj trafili do policyjnego aresztu.

Dzisiaj sprawcy zostaną doprowadzeni do prokuratury. Czynności w sprawie prowadzą policjanci KP Grabiszynek.

Za posiadanie i usiłowanie wniesienia wyrobów pirotechnicznych na imprezę masową grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.


10 listopada 2010. KP Grabiszynek.

Zatrzymana za kradzież pieniędzy

Kryminalni KP Grabiszynek zatrzymali kobietę podejrzewaną o kradzież, z kasy sklepu, blisko 20 tysięcy złotych. Grozi jej kara do 5 lat pozbawienia wolności.


8 listopada 2010 roku funkcjonariusze z Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek otrzymali zgłoszenie o kradzieży blisko 20 tysięcy złotych z kasy jednego ze sklepów.W wyniku podjętych w tej sprawie czynności policjanci Wydziału Kryminalnego ustalili i zatrzymali podejrzewaną o ten czyn 27 - letnią pracownicę sklepu.Okazało się, że pieniądze ukryte zostały w piwnicy jej znajomego. Kobieta usłyszała zarzut dotyczący kradzieży, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Obecnie policjanci wyjaśniają okoliczności tej sprawy.09 listopada 2010. KP Grabiszynek.

Zatrzymany podejrzany o kradzież

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek ustalili i zatrzymali 31 - latka, podejrzewanego o kradzież portfela z dokumentami i zawartością kilkuset złotych.
Do zdarzenia doszło pod koniec października 2010 roku w jednym z marketów na terenie Grabiszynka. Pokrzywdzona pakując zakupy odstawiła swój portfel na ladę. Wówczas sprawca, wykorzystując jej chwilową nieuwagę, zabrał portfel wraz zawartością.

Policjanci, którzy zajęli się tą sprawą, w wyniku przeprowadzonych czynności ustalili i zatrzymali podejrzewanego o ten czyn mężczyznę.

Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności sprawy oraz ustalają, czy zatrzymany nie ma na swoim koncie większej liczby tego typu zdarzeń.


Za przestępstwo kradzieży grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.05 listopada 2010. KP Grabiszynek.

Zatrzymani podejrzewani o napad

Kryminalni KP Grabiszynek zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o rozbój, wymuszenie rozbójnicze i paserstwo. Funkcjonariusze ujawnili w ich mieszkaniach trzy telefony komórkowe pochodzące z włamań i kradzieży mieszkaniowych.
Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek zatrzymali 17 i 18 - latków, podejrzewanych o rozbój oraz wymuszenie rozbójnicze. W wyniku prowadzonych w tej sprawie czynności, podczas przeszukania mieszkań zatrzymanych, policjanci znaleźli trzy telefony komórkowe pochodzące z włamań i kradzieży mieszkaniowych, jakie miały miejsce na terenie dzielnicy Fabryczna i Psie Pole.

Starszy z mężczyzn usłyszał łącznie cztery zarzuty dotyczące rozboju, wymuszenia rozbójniczego oraz paserstw.

Trzy zarzuty, dotyczące rozboju, wymuszenia rozbójniczego i paserstwa, przedstawiono 17 - latkowi.

Obecnie policjanci w dalszym ciągu wyjaśniają okoliczności tej sprawy oraz sprawdzają, czy podejrzewani nie mają na swoim koncie większej liczby czynów przeciwko mieniu.

Za rozbój, wymuszenie rozbójnicze i paserstwo podejrzewanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.13 października 2010. KP Grabiszynek.


Zatrzymany 48-latek

11 października 2010 roku, w związku z kradzieżą w jednym ze sklepów na terenie Krzyków, ujęty został mężczyzna. Sprawą zajęli się kryminalni KP Grabiszynek. Okazało się, że ta kradzież nie była pierwszą w życiu zatrzymanego.
Policjanci KP Grabiszynek, którzy prowadzili czynności w sprawie kradzieży sklepowej, udowodnili ujętemu mężczyźnie, kilkanaście czynów przeciwko mieniu.

Policjanci przedstawili podejrzanemu 48-latkowi w sumie 12 zarzutów dotyczących kradzieży oraz kradzieży z włamaniem. Sprawca ma na swoim koncie włamanie do piwnicy oraz kradzieże rowerów górskich, kradzież wózka dziecięcego oraz kradzieże w środkach transportu komunikacyjnego.

Jego łupem padły także elementy instalacji elektrycznej na ogródkach działkowych.
Pieniądze uzyskane ze sprzedaży łupu zatrzymany przeznaczał na własne potrzeby.

Łączną sumę strat powstałych w wyniku „działalności” 48 - latka oszacowano na blisko 9 tysięcy złotych.
Podejrzany był wcześniej notowany za przestępstwa przeciwko mieniu.

Za przestępstwo kradzieży grozi kara do 5., natomiast za kradzież z włamaniem - do 10. lat pozbawienia wolności.05 października 2010. KP Grabiszynek.


03 października 2010 roku funkcjonariusze ogniwa patrolowo interwencyjnego zatrzymali, na gorącym uczynku pobicia mężczyzny, trzech mężczyzn w wieku 20, 21 i 25 lat .
W trakcie wyjaśnień stwierdzili, ze będąc pod wpływem alkoholu zaczepili nieznanego im mężczyznę a następnie bez powodu pobili go rękoma i nogami po całym ciele. Zatrzymanym postawione zostały zarzuty z art. 159 & 1 kk.

Cała trójka poddała się dobrowolnie karze w wymiarze 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszaniem wykonania kary na okres trzech lat, 400 złotych grzywny oraz koszty postępowania.

30 września 2010. KP Grabiszynek.

29.10 2010 funkcjonariusze Wydział Kryminalnego KP Wrocław Grabiszynek dokonali zatrzymania 30-latka, któremu udowodniono kradzież aparatu fotograficznego. Wartość sprzętu to 2488 złotych. Sprawca dokonał przestępstwa poprzez wykorzystanie nieuwagi przygodnie poznanego mężczyzny, z którym wspólnie spożywali alkohol.

Zatrzymanemu przedstawiono zarzut popełnienienia przestępstwa z art. 278& 1 KK: Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą podelga karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Sprawca poddał się dobrowolnie karze w wymiarze 6 miesięcy pozbawieni wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 2 lat. Otrzymał również karę grzywny w wysokości 500 złotych.


24 września 2010. KP Grabiszynek.Zatrzymani i ukarani za pobicie

Razem świętowali 18-te urodziny znajomego. Podczas imprezy doszło do sprzeczki. Sprawcy pobili solenizanta, wrzucili do rzeki i uciekli. Kryminalni KP Grabiszynek zatrzymali podejrzanych, a sąd ich ukarał.

Zdarzenie miało miejsce 01.09.2010 roku. 18-latek z okazji swoich urodzin spożywał alkohol z czwórką znajomych.
Panowie zaczęli się kłócić. Czterej mężczyźni pobili, po twarzy i całym ciele, solenizanta. Byli bardzo agresywni, bo pobitego wrzucili do Ślęzy. Chłopak o własnych siłach wydostał się z rzeki i uciekł do domu.
O zdarzeniu zawiadomił Policję.

23 września 2010 roku funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KP Wrocław Grabiszynek dokonali realizacji sprawy pobicia młodego mężczyzny. Zatrzymani przyznali się do dokonania tego przestępstwa.

Przedstawiono im zarzut m.in. z art. 158& 1 KK, czyli: kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.., podlega karze pozbawiania wolności do lat 3. Jeżeli jednak następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu sprawca podlega karze do 8 lat więzienia.

Podejrzani poddali się dobrowolnie karze w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na okres 3 lat. Otrzymali również dozór kuratora oraz poniosą koszty postępowania sądowego.


27 sierpnia 2010. KP Grabiszynek.


Zatrzymani na gorącym uczynku

26 sierpnia 2010 roku funkcjonariusze kryminalni Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek zatrzymali na gorącym uczynku 16 i 17 - latka, podejrzewanych o kradzież roweru.Policjanci zatrzymali młodych mężczyzn w momencie zrywania przez nich zabezpieczenia roweru przypiętego do drzewa. Zatrzymanych przewieziono do komisariatu, gdzie starszemu przedstawiono zarzut kradzieży a młodszego przesłuchano w charakterze nieletniego sprawcy czynu karalnego.

Za kradzież mienia, osobie która ukończyła 17 rok życia, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast o dalszych losach nieletniego zdecyduje sąd rodzinny.


23 sierpnia 2010. KP Grabiszynek.
Zatrzymani podejrzani o rozbój

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek zatrzymali trzech młodych mężczyzn podejrzanych o rozbój. Sprawcy doprowadzili do stanu bezbronności 27 - latka i go okradli.Sprawcy kierowali pod adresem swojej ofiary nie tylko groźby. Bili 27-latka, a następnie ukradli mu telefon komórkowy, kartę kredytową, dokumenty i pieniądze.

Po zdarzeniu próbowali jeszcze wypłacić pieniądze z bankomatu przy pomocy skradzionej karty.
W wyniku podjętych czynności policjanci zatrzymali podejrzanego 16 - latka oraz dwóch 20 - latków. Funkcjonariusze odzyskali utracone przedmioty.

Wobec dwóch z zatrzymanych zastosowano już tymczasowy areszt na trzy miesiące. Za rozbój grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.


20 sierpnia 2010. KP Grabiszynek.

Zatrzymany za narkotyki

Kryminalni KMP Wrocław przechwycili ponad 1300 porcji kokainy i heroiny. Narkotyki ukryte były w bieliźnie zatrzymanego mężczyzny oraz w wynajmowanym przez niego garażu. Ponadto policjanci zabezpieczyli m.in. trzy wagi elektroniczne, służące do porcjowania środków odurzających, kilkaset woreczków do ich pakowania, pieniądze oraz kilka telefonów komórkowych.Podejrzany to 34 – letni mieszkaniec Wrocławia. Do zatrzymania doszło w godzinach popołudniowych, na terenie dzielnicy Grabiszynek.

Funkcjonariusze realizując czynności operacyjne zauważyli mężczyznę, który podjechał samochodem w pobliże garażu, wysiadł z auta rozglądając się nerwowo. Następnie wszedł do jednego z garaży i po chwili wyszedł. Znów nerwowo rozglądając się, wsiadł do swojego samochodu.

Widząc to podejrzane zachowanie, policjanci postanowili sprawdzić jego powód. Okazało się, że mężczyzna miał przy sobie narkotyki - ukrył je w bieliźnie. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić także garaż, w którym chwilę wcześniej był podejrzany. Tam znaleźli znacznie więcej narkotyków, trzy wagi elektroniczne, służące do ich porcjowania oraz kilkaset woreczków do pakowania.

Łącznie policjanci przechwycili ponad 1300 porcji heroiny i kokainy, a także kilkanaście porcji marihuany. Zabezpieczyli także pieniądze w kwocie kilku tysięcy złotych, co do których istnieje podejrzenie, że pochodzą z handlu narkotykami. funkcjonariusze znaleźli też kilka telefonów komórkowyc i różne podzespoły oraz elementy wyposażenia samochodów, które także zabezpieczono. Policjanci sprawdzą czy nie pochodzą z przestępstwa.

Zatrzymany trafił do policyjnego aresztu. Obecnie policjanci z komisariatu na wrocławskim Grabiszynku w dalszym ciągu wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy, w tym m.in. źródło pochodzenia zabezpieczonych środków odurzających oraz z uwagi na podejrzenie o handel nimi - miejsca, gdzie one trafiały.

Przypomnijmy, że za posiadanie narkotyków grozi do 3, a gdy przedmiotem czyny jest ich znaczna ilość, nawet do 8 lat pozbawienia wolności, natomiast handel środkami odurzającym zagrożony jest karą do 8, a w przypadku znacznej ilości, nawet do 10 lat pozbawienia wolności.


11 sierpnia 2010. KP Grabiszynek.
Surowe kary dla stadionowych awanturników

Kary pozbawienia wolności z zawieszeniem na trzy lata oraz zakazy wstępu na imprezy masowe na okres dwóch lat na terenie całego kraju, orzekł sąd wobec dwóch młodych mężczyzny, zatrzymanych podczas meczu piłki nożnej pomiędzy zespołami wrocławskiego Śląska a Jagiellonią Białystok. Obaj, nietrzeźwi usiłowali wedrzeć się na teren stadionu.

W miniony weekend na terenie stadionu miejskiego we Wrocławiu rozegrany został mecz piłki nożnej pomiędzy zespołami wrocławskiego Śląska, a Jagiellonią Białystok. Mecz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem kibiców. Podczas zabezpieczenia tej imprezy dwóch mężczyzn, będących pod wpływem alkoholu, usiłowało wedrzeć się na teren stadionu. Obaj po zatrzymaniu trafili do Izby Wytrzeźwień. Okazali się nimi 17 i 18 – letni mieszkańcy Oławy. Po wykonaniu dalszych czynności z ich udziałem, zostali doprowadzeni do prokuratury, a następnie do sądu.

Po rozpatrzeniu przez sąd sprawy w postępowaniu przyspieszonym, wobec pierwszego z zatrzymanych orzeczono m.in. karę w wymiarze dziesięciu miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres trzech lat oraz zakaz wstępu na imprezy masowe na okres dwóch lat na terenie całego kraju. Wobec drugiego z mężczyzn zastosowano natomiast karę w wymiarze czterech miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres trzech lat oraz zakaz wstępu na imprezy masowe na okres dwóch lat na terenie całego kraju.

Przypomnijmy, że w świetle ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, kto w czasie trwania takiej imprezy, w tym meczu piłki nożnej, wdziera się na teren, na którym rozgrywane są zawody sportowe, albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech.


09 sierpnia 2010. KP Grabiszynek.
Zatrzymani na gorącym uczynku

Kryminalni KP Wrocław-Grabiszynek zatrzymali, na gorącym uczynku usiłowania przywłaszczenia pieniędzy, dwóch młodych mężczyzn, w wieku 14 i 20 lat. Sprawcy chcieli wypłacić gotówkę z bankomatu, używając do tego karty bankomatowej pochodzącej z rozboju.

Przy jednym z bankomatów na ul. Grabiszyńskiej funkcjonariusze Komisariatu Wrocław-Grabiszynek zauważyli dwóch, dziwnie zachowujących się młodych mężczyzn. Obaj próbowali wypłacić pieniądze z bankomatu. Jak się później okazało używali do tego karty pochodzącej z rozboju.
Policjanci znaleźli przy nich dowód osobisty i prawo jazdy należące do ofiary zdarzenia.

Napad miał miejsce kilkanaście godzin wcześniej na ulicy Bałuckiego.

W wyniku przeprowadzonych czynności funkcjonariusze udowodnili 20-latkowi również 13 kradzieży akcesoriów samochodowych. Chłopak kradł przede wszystkim lusterka z zaparkowanych pojazdów. Następnie je sprzedawał, a pieniądze przeznaczał na własne potrzeby.

Natomiast nieletni przyznał się do dokonania rozboju. Policjanci ustalili także, że dokonał 10 innych czynów karalnych, w tym skradł kilka rowerów.

20-latkowi grozi kara do 5 lat więzienia, natomiast o losie 14-latka zadecyduje sąd rodzinny


15 lipca 2010. KP Grabiszynek.

Zatrzymany za kradzież

Policjanci KP Grabiszynek zatrzymali wczoraj 34-latka, który ukradł rynny. Grozi mu do 5 lat więzienia.Podejrzanego zatrzymali funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek.
34 - latek podejrzany jest o kradzież miedzianych rynien o wartości blisko półtora tysiąca złotych.

Do zdarzenia doszło 5 lipca 2010 roku. Ponadto policjanci udowodnili zatrzymanemu cztery inne kradzieże oraz włamanie. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży łupu podejrzany przeznaczał na własne potrzeby.
Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast w przypadku kradzieży z włamaniem kara ta może wynieść nawet do lat 10.


07 lipca 2010. KP Grabiszynek.
PODZIĘKOWANIA DLA POLICJANTÓW.


21 czerwca 2010. KP Grabiszynek.
PODZIĘKOWANIA DLA POLICJANTÓW.
11 czerwca 2010. KP Grabiszynek.

Spotkanie z mieszkańcami

Wczoraj policjanci KP Grabiszynek spotkali się z mieszkańcami dzielnicy na festynie osiedlowym. Dla wszystkich była to okazja do rozmów na temat bezpieczeństwa dzieci podczas zbliżających się wakacji.

W imprezie zorganizowanej przez dyrekcję przedszkola nr 94 we Wrocławiu, uczestniczyło ponad 100 osób. Policjanci zaprezentowali dzieciom radiowóz oraz wyposażenie do służby. Główną atrakcją był jednak Komisarz Lew, który brał bezpośredni udział w konkursach oraz w zabawach z najmłodszymi.Policjanci przygotowali także dla dzieci materiały edukacyjne: książeczki, kolorowanki i naklejeki.
Gdy jedni bawili się z maluchami, inni rozmawiali z policjantami o zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom podczas wakacji.


Funckcjonariusze apelowali do opiekunów, aby rozmawiali z dziećmi i pilnowali je zwłaszcza, gdy będą spędzać czas nad wodą. Poza tym rodzic zawsze powinien wiedzieć, gdzie przebywa jego dziecko i z kim się kontaktuje.

09 czerwca 2010. KP Grabiszynek.
W dniu 06.06.2010 o godz 13.00 pacjenci szpitala Chorób Płucnych we Wrocławiu ul. Grabiszyńska 105 ujęli na gorącym uczynku, sprawcę kradzieży portfela z pieniędzmi (200 zł, 50 EURO)dokumentami, kartami płatniczymi oraz I-pod classic 20Gb tj mienie o łącznej kwocie 1300 zł.
Przy zatrzymanym ponadto interweniujący policjanci ujawnili telefony komórkowe, które należały do pacjentów szpitala.
Zatrzymany przyznał się, że dokonywał kradzieży w celu ich zbycia a otrzymane pieniądze przeznaczał na zakup alkoholu.
Sprawa jest prowadzona w tut. Wydziale Dochodzeniowo Śledczym.


27 maja 2010. KP Grabiszynek.
Zatrzymany za narkotyki

Wczoraj, funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali mężczyznę podejrzanego o handel narkotykami. Grozi mu do 10 lat więzienia.Do zatrzymania doszło w jednym z mieszkań na terenie dzielnicy Fabryczna. Policjanci znaleźli tam i zabezpieczyli ponad 17 gramów amfetaminy, wagę elektroniczną, 2 telefony komórkowe i ponad 3000 złotych.
29-latek trafił do policyjnego aresztu.Za posiadanie narkotyków grozi do trzech lat pozbawienia wolności, a za handel nimi nawet do 10 lat.

Postępowanie w sprawie prowadzi Wydział Dochodzeniowo-Śledczy KP Grabiszynek.


25 maja 2010. KP Grabiszynek.
Podejrzewani o kilkadziesiąt włamań do pojazdów

Wrocławscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o kilkadziesiąt kradzieży z włamaniami do samochodów na terenie miasta. Za tego typu czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek zatrzymali 18 i 23 - latka, podejrzewanych o kilkadziesiąt przestępstw przeciwko mieniu. Sprawcy włamywali się do samochodów zaparkowanych na terenie całego miasta kradnąc z nich radioodtwarzacze samochodowe, CB radia oraz nawigacje. Starszy z zatrzymanych podejrzewany jest o 37 tego typu czynów, młodszy - o 47 włamań oraz kradzież pojazdu. Policjanci w związku z tą sprawą zatrzymali również 3 osoby podejrzewane o paserstwo. Funkcjonariusze odzyskali już część ze skradzionego mienia. Obecnie wyjaśniane są okoliczności tej sprawy.

Za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.


14 maja 2010. KP Grabiszynek.
Zatrzymani za kradzież miedzi

Policjanci KP Grabiszynek, na gorącym uczynku kradzieży miedzi z jednego z zakładów we Wrocławiu, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 35 i 24 lata. Sprawcy ukradli 270 kg miedzi o łącznej wartości 7620 złotych. Grozi im do 5 lat więzienia.
Obaj sprawcy przyznali się do dokonania przestępstwa i wyjaśniali, że skradziony metal chcieli sprzedać w pobliskim skupie złomu.

Kradzież zaplanowali kilka dni wcześniej. Wiedzieli, gdzie na terenie zakładu znajduje się miedziany złom. W nocy przeskoczyli płot i zaczęli wynosić łup. Zaplanowali, że ukryją go w krzakach, a rano sprzedadzą w punkcie złomu.

Podczas przerzucania złomu przez płot, na monitoringu zauważyła ich ochrona zakładu. Natychmiast też zawiadomiono policję.

Kilka minut później funkcjonariusze byli na miejscu i zatrzymali obu sprawców.


23 kwietnia 2010. KP Grabiszynek.

Niszczył zaparkowane auta

Po północy oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu otrzymał zgłoszenie, że na ulicy Skwierzyńskiej nieznany mężczyzna niszczy samochody. Na miejsce wysłano natychmiast "wywiadowców". Ci zatrzymali podejrzanego, ktory przy sobie miał wyrwane wcześniej z samochodów lusterka, wycieraczki i anteny.Skierowani na miejsce funkcjonariusze Wydziału Wywiadowczo- Interwencyjnego KMP we Wrocławiu zauważyli dwóch szamoczących się na ulicy mężczyzn.
Okazało się, że jeden z nich to sprawca zniszczenia pojazdów.

Zatrzymany, 45-letni wrocławianin idąc ulicą Skwierzyńską zniszczył 11 pojazdów zarysowując nożem lakier oraz skradł akcesoria samochodowe m. in. wycieraczki, anteny, wkłady i lusterka samochodowe.


W chwili zatrzymania sprawca był nietrzeźwy.

Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało u niego 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna trafił do Izby Wytrzeźwień.

Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia, w tym jakie straty ponieśli właściciele uszkodzonych pojazdów.

Za zniszczenie cudzego mienia oraz kradzież grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

23 kwietnia 2010. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.


Turniej przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VI.
Organizatorem konkursu jest Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.
Szkoły, które zgłosiły swój udział w rozgrywkach wystawiają reprezentacje złożoną z sześciu uczniów, drużyna składa się z trzech dziewczynek i trzech chłopców z każdej klasy.Konkurs zawierał następujące konkurencje:

1. zakres edukacyjny – test wiedzy
• sporządzanie portretu pamięciowego
• zestaw pytań z wiedzy o policji
• pytania z ruchu drogowego
• zestaw pytań dot. uzależnień oraz unikania zagrożeń
2. zakres sportowy
• 4 tory przeszkód


W dniu 22.04.2010 r półfinał odbył się w budynku Szkoły Podstawowej nr 68 ul. Szczęśliwa 28, w Półfinale brały udział szkoły:

SP nr 68 ul. Szczęśliwa 28
SP nr 43 ul. Grochowa 36/38
SP nr 15 ul. Solskiego 13
SP nr 109 ul. Inżynierska 54
SP nr 82 ul. Blacharska 13

Turniej wygrała SP Nr 68, jednoczenie kwalifikując się na finał, który odbędzie się 01.06.2010 w Hali Orbita we Wrocławiu.
W oczekiwaniu na zakończenie prac jury, napicie rozluźniła para taneczna pokazująca swoje umiejętności.


09 kwietnia 2010. KP Grabiszynek.

Przerwana transakcja

Kryminalni KP Wrocław Grabiszynek ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn, w wieku 19 i 22 lat, którzy próbowali sprzedać motorower marki Yamaha. Pojazd pochodził z przestępstwa. Transakcja miała być dokonana poprzez jeden z portali internetowych. Policjanci jednak uprzedzili działania podejrzanych.


Kilka dni temu właściciel motoroweru, który otrzymał go od swojej matki w prezencie, dał nim pojeździć swoim kolegom. Jeden z nich po przejażdżce nie chciał go jednak oddać.

Po krótkich „negocjacjach” zaszantażował go, że zwróci mu motorower dopiero, gdy ten zapłaci mu 400 zł. Właściciel zapłacił, mimo to skutera nie odzyskał.

Policjanci ustalili, że sprawca przywłaszczenia skutera podrobił umowę kupna sprzedaży i sprzedał go okazyjnie handlarzom za 1500 zł. Ci z kolei wystawili go na portalu aukcyjnym za 5000 zł.
Nie zdążyli go jednak sprzedać. Zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy.
Odzyskany pojazd oddano już właścicielowi.

Obaj internetowi handlarze, zatrzymani w pierwszej kolejności, usłyszeli już zarzut paserstwa i pomocnictwa.
Za czyn, którego się dopuścili grozi im teraz kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Obecnie prowadzone są czynności w kierunku zatrzymania, ustalonego już sprawcy przywłaszczenia

09 kwietnia 2010. KP Grabiszynek.

Policjanci patrolujący teren podległy KP Grabiszynek zatrzymali 20 letniego mężczyznę, który posiadał przy sobie środki odurzające. Było to 1,45 grama marihuany.

Młody mężczyzna usiłował namówić policjantów, aby odstąpili od czynności służbowych.
Próbował wręczyć im korzyść majątkową w wysokości 100zł.

20-latek został zatrzymany i doprowadzony do prokuratury.
Prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe.

08 kwietnia 2010. KP Grabiszynek.

W dniu 07.04.2010 o godz 16.00 funkcjonariusze Rewiru Dzielnicowych KP Grabiszynek zatrzymali mężczyznę lat 32, który dokonał kradzieży rakiety tenisowej w sklepie sportowym . Wartość strat 699,99 zł na szkodę właściciela sklepu. sprawca osadzony w PDOZ.

Policjanci byli w czasie kontroli placówek, w pewnym momencie na terenie parkingu marketu zauważyli uciekającego mężczyznę, który w reku trzymał rakietę tenisa ziemnego, zajechali mu drogę ucieczki po chwili okazało się, że jest sprawca kradzieży sklepowej.

08 kwietnia 2010. KP Grabiszynek.

07.04.2010 r. o godz. 12.20 funkcjonariusze Rewiru Dzielnicowych Wrocław Grabiszynek zatrzymali Wojciecha D. lat 66, który w obecności interweniujących funkcjonariuszy groził swojej konkubinie pozbawieniem życia.Przemoc domowa w prawie karnym


Przemoc domowa jest przestępstwem. Przestępstwo to znane jest w polskim kodeksie karnym jako przestępstwo znęcania się nad rodziną.

Według artykułu 207 kodeksu karnego:
§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osoba najbliższą lub nad inna osoba pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osoba nieporadna ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targniecie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Znęcanie się nad rodziną należy do przestępstw ściganych z urzędu, czyli organy ścigania są zobowiązane do wszczęcia postępowania, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, ze doszło do przestępstwa. Do wszczęcia postępowania nie jest, wiec wymagana skarga osoby pokrzywdzonej.

Od 1998 obowiązuje procedura "Niebieska Karta" opracowana przez Komendę Główną Policji wraz z Komendą Stołecznej Policji i Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Określa ona m.in. sposoby postępowania funkcjonariuszy Policji podczas interwencji dotyczącej przemocy domowej01 kwietnia 2010. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.

W siedzibie Rady osiedla Gajowice odbyło się spotkanie przedstawicieli Rady oraz policjantów komisariatu Wrocław Grabiszynek.
Podczas spotkania Komendant KP Grabiszynek mł. insp. Roman Bojdoł przedstawił sprawozdanie za 2009 rok w zakresie bezpieczeństw na osiedlu.


Podczas prowadzonej dyskusji zgromadzeni mieszkańcy zadawali pytania dot. zabezpieczenia własnego mienia oraz możliwości egzekwowania przepisów prawa.


Wskazywali na częste łamanie przepisów ruchu drogowego oraz na osoby wyprowadzające psy, które zanieczyszczają podwórka.


30 marca 2010. KP Grabiszynek.

Kary dla pseudokibiców

Surowe kary: grzywny od 1,5 do 2 tysięcy złotych oraz 2-letni zakaz wstępu na imprezy masowe otrzymało 5 pseudokibiców, którzy będąc w stanie nietrzeźwości usiłowali wejść na stadion. Mieli od 0,5 do 1,6 promila alkoholu w organizmie. Wszyscy zostali zatrzymani podczas spotkania rozgrywanego w sobotę we Wrocławiu.
Wczoraj 5 pseudokibiców z województwa świętokrzyskiego w wieku od 18 do 24 lat zostało doprowadzonych do sądu.

Jak ustalili policjanci, sprawcy wiedząc, że wejście na stadion w stanie nietrzeźwości jest niedozwolone, za wszelką cenę usiłowali dostać się na obiekt.

Wcześniej pracownicy ochrony poinformowali wszystkich, że w stanie po spozyciu alkoholu osoby te nie wejdą na imprezę.

Po zatrzymaniu sprawdzono stan trzeźwości pseudokibiców. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badanie wykazało u nich od 0,5 do 1,6 promila alkoholu w organizmie.

Wobec wszystkich orzeczony został zakaz wstępu na imprezę masową na okres 2 lat oraz trzech z nich ukaranych zostało grzywną w wysokości 2 tysięcy złotych, a pozostałych dwóch ukaranych karą grzywny w wysokości 1,5 tysiąca złotych.


10 marca 2010. KP Grabiszynek.

Zatrzymani za rozboje

Kryminalni KP Grabiszynek zatrzymali trzy osoby podejrzane o rozboje. Sprawcy działali na terenie całego miasta. Ich łupem padały telefony komórkowe. Funkcjonariusze odzyskali już część skradzionego mienia.


Zatrzymani są w wieku 16, 22, 25 lat. Na swoje ofiary napadali wieczorami i nocą. Ich łupem padały głównie telefony komórkowe. Gdy ofiary nie chciały ich oddać, sprawcy zabierali je używając siły lub bijąc pięściami po całym ciele.

Kryminalni KP Grabiszynek podejrzewają zatrzymanych o to, że w okresie od grudnia 2009 roku do marca 2010 roku, na terenie Wrocławia dokonali czterech napadów rabunkowych.

Podczas działań odzyskano część skradzionego mienia.

Wobec dwóch z trzech podejrzanych zastosowano już środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

Za rozbój dorosłym zatrzymanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Nieletni za swoje czyny odpowie przed sądem rodzinnym.


15 lutego 2010. KP Grabiszynek.


Zatrzymany za włamania do aut

Policjanci z referatu Przewodników Psów Służbowych KMP Wrocław zatrzymali na gorącym uczynku włamania do samochodu 30-letniego wrocławianina. Funkcjonariusze patrolując miasto zwrócili uwagę na mężczyznę, który chodził między zaparkowanymi autami i chował się na widok przejażdżającego samochodu.


Zdarzenie miało miejsce na jednej z ulic wrocławskiego Grabiszynka. Policjanci z referatu Przewodników Psów Służbowych zauważyli podejrzanie zachowującego się mężczyznę. 30-latek chował się za pojazdami, był nerwowy. Funkcjonariusze zaczęli obserwować wrocławianina. Chwilę później mężczyzna próbował włamać się do pojazdu. Policjanci natychmiast go zatrzymali i przeszukali. w torbie miał różne rzeczy i potłuczone szkło.

Okazało się, że sprawca włamał się tej samej nocy do jeszcze jednego pojazdu w okolicy. Policjanci znaleźli przy nim także kilka porcji amfetaminy. Jak ustalili funkcjonariusze, nie były to jedyne zdarzenia na koncie 30 - latka.

Szczegółowym wyjasnienim sprawy zajęli się policjanci KP Grabiszynek.
Prowadząc czynności w sprawie włamań do samochodów, udowodnili podejrzanemu w sumie 30 tego typu czynów - głównie na terenie Grabiszynka.
Sprawca włamywał się do pojazdów, skąd zabierał akcesoria samochodowe oraz inne wartościowe przedmioty pozostawione przez pokrzywdzonych. Uzyskany łup sprzedawał następnie przygodnie spotkanym osobom a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczał na własne potrzeby.

Mężczyzna był już w przeszłości karany za przestępstwa przeciwko mieniu.

Wobec podejrzanego zastosowano tymczasowy areszt na 3 miesiące. Za kradzieże z włamaniami grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.


08 lutego 2010. KP Grabiszynek.

W dniu 06.02.2010 o godz. 22.45 Dyżurny straży pożarnej JGR nr 4 Wrocław ul. Grabiszyńska telefonicznie powiadomił KP Wrocław Fabryczna pożarze poddasza segmentu zabudowy szeregowej.W mieszkaniu przebywali rodzice wraz z dwójką małoletnich dzieci.

Na miejsce skierowano 7 jednostek, 23 strażaków wraz z operacyjnym dowodzącym z ramienia KMSP.
Dyżurny KP Wrocław Grabiszynek niezwłocznie na miejsce skierował patrol interwencyjny, który przy współpracy ze strażą pożarną przeprowadził ewakuację 6 rodzin (16 osób z mieszkań sąsiednich)

Ponadto dyżurny KMP na miejsce skierował drużynę alarmową z OPP KWP Wrocław celem zabezpieczenia miejsca zdarzenia.

Na miejsce skierowano pogotowie ratunkowe w składzie 4 ratowników, pogotowie gazowe 2 pracowników, pogotowie energetyczne 2 pracowników. Służby te działały w ramach własnych kompetencji.

W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Poszkodowani nie chcieli też pomocy psychologicznej.

Działaniami dowodziła kom. Aurelia Lisiecka z-ca Komendanta KP Wrocław Fabryczna oraz Kierownik Rewiru Dzielnicowych asp. Krzysztof Wróbel.


25 stycznia 2010. KP Grabiszynek.


Zatrzymany za kradzieże przesyłek

Kryminalni z Grabiszynka zatrzymali w sumie dwie osoby podejrzane o kradzież przesyłek kurierskich. Jeden z mężczyzn kradł paczki, drugi handlował nimi.Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek zatrzymali 28 - letniego pracownika jednej z firm kurierskich, podejrzewanego kradzieże przesyłek.
Sprawca ma na swoim koncie kradzież kilkunastu paczek w okresie od września do grudnia 2009 roku.

Jego łupem padło łącznie ponad sto telefonów komórkowych oraz kamera. Wartość powstałych w ten sposób strat szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Policjanci zajmujący się tą sprawą dotarli również do 35 - latka, który zajmował się sprzedażą skradzionego na terenie firmy mienia. Mężczyzna został zatrzymany w związku z podejrzeniem o paserstwo.

Za kradzież oraz paserstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.


21 stycznia 2010. KP Grabiszynek.

Zatrzymany podejrzany o włamanie

Policjanci z Grabiszynka zatrzymali mężczyznę podejrzanego o włamanie do mieszkania. Sprawca na widok policjantów wyskoczył przez balkon i próbował uciekać. Po krótkim pościgu został zatrzymany.


20 stycznia 2010 roku o godz. 20.30 funkcjonariusze Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek udali się pod adres, gdzie według zgłoszenia miało mieć miejsce włamanie do mieszkania.

Na miejscu policjanci zauważyli zapalone w lokalu światło, wybitą szybę balkonową i otwarte okno. Światło w mieszkaniu naglę zgasło. Policjanci obserwowali lokal i po chwili zauważyli mężczyznę, który wyskoczył przez balkon i usiłowac uciec. Po krótkim pościgu został zatrzymany.

Podejrzany zaczął się zachowywać bardzo agresywnie wobec funkcjonariuszy, próbując się uwolnić, jednak jego działania nie odniosły zamierzonego skutku.

Mężczyzna trafił na izbę wytrzeźwień.

Za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.18 stycznia 2010. KP Grabiszynek.

Zatrzymany podejrzany o serię napadów

Policjanci KP Grabiszynek, na gorącym uczynku, zatrzymali 44 letniego mężczyznę podejrzanego o serię napadów rabunkowych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Wpadł na gorącym uczynku, gdy z użyciem niebezpiecznego narzędzia usiłował okraść kasę pożyczkową. Grozi mu 15 lat więzienia.Mężczyzna zatrzymany przez policjantów, podejrzewany jest o co najmniej 9 tego typu przestępstw, dokonanych we Wrocławiu oraz innych miastach województwa dolnośląskiego i lubuskiego.

Zatrzymany to 44 – letni mieszkaniec Zgorzelca.

Do napadu, po którym został zatrzymany, doszło 15 stycznia br. na ulicy Grabiszyńskiej.

Po godzinie 17.00, chwilę przed zamknięciem, zamaskowany sprawca wszedł do placówki jednej z instytucji finansowych i grożąc przedmiotem przypominającym pistolet zażądał od pracownicy wydania pieniędzy.

Myślał, że w placówce jest tylko jedna pracownica. Tym razem sprawca miał pecha.

Wpadł prosto w ręce dzielnicowego i drugiego policjanta z komisariatu na wrocławskim Grabiszynku. Funkcjonariusze obezwładnili i zatrzymali napastnika. Okazało się, że narzędziem którym posłużył się sprawca była atrapa pistoletu.

Policjanci KMP Wrocław, prowadząc czynności w tej sprawie udowodnili zatrzymanemu udział w pięciu napadach we Wrocławiu, dwóch w innych miastach województwa dolnośląskiego i dwóch na terenie województwa lubuskiego.

Policjanci odnaleźli i zabezpieczyli m.in. różnego rodzaju elementy odzieży, peruki czy elementy sztucznego zarostu, którymi posługiwał się sprawca, zmieniając za każdym razem swój wygląd.

Zatrzymanie sprawcy na gorącym uczynku było efektem prowadzonych od pewnego czasu we Wrocławiu działań operacyjnych i prewencyjnych, monitorujących miejsca, które z pewnych względów mogą być bardziej narażone na napady rabunkowe.
Przy realizacji tych działań policjanci współpracowali z funkcjonariuszami innych służb i przedstawicielami różnych instytucji.
Placówka, w której sprawca został zatrzymany na gorącym uczynku była jednym z takich miejsc.

Mężczyzna zatrzymany w tej sprawie przez policjantów, usłyszał już w prokuraturze zarzuty. Do sądu wpłynął także wniosek o jego tymczasowe aresztowanie. Sąd przychylił się do wniosku wydając decyzję o zastosowaniu wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Zatrzymany nie był wcześniej notowany.

Teraz za napad rabunkowy przy użyciu niebezpiecznego narzędzia grozi mu kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

18 stycznia 2010. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.


Spotkanie

Przedstawiciel Rady Osiedla Grabiszynek oraz reprezentanci 9. wspólnot mieszkaniowych spotkali się z policjantami KP Grabiszynek. Rozmawiano o podejmowanych przez Policję działaniach prewencyjnych i wspólnych inicjatywach, których celem ma być likwidacja miejsc zaniedbanych i nieoświetlonych, a co za tym idzie poprawa bezpieczeństwa w mieście.

Celem spotkania było wypracowanie wspólnych metod działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. Wspólnoty, które były inicjatorem spotkania, regularnie wnioskują do Policji o naciskanie na zarządców terenów, aby w miejscach nieowietlonych pojawiły się latarnie uliczne.

Policjanci KP KP Grabiszynek wnioskują do zarządców terenów czyli Zarządu Zasobu Komunalnego o oświetlenie terenów zaniedbanych ,przycięcie roślinności, naprawę zagrażającego bezpieczeństwu dzieci placu zabaw. Wykonanie takich czynności nie generuje kosztów, natomiast poprawia bezpieczeństwo.

Prewencja przestrzenna, a tym jest dbanie o teren przy budynkach i nie zależy tylko od Policji, polega na wdrażaniu w różne dziedziny życia takich rozwiązań, które pozwolą czuć się społeczeństwu bezpiecznie.

Prewencja w kształtowaniu przestrzeni publicznej opiera się na trzech podstawowych założeniach:

1. naturalny nadzór - straż sąsiedzka bądź życzliwy sąsiad

2. brak anonimowości

3. wsparcie przestrzeni – dobra widoczność (np. dobre oświetlenie).

Dobrze zaprojektowana przestrzeń, powinna odznaczać się kilkoma cechami charakterystycznymi:

• oświetlenie uliczne powinno zapewniać możliwość rozpoznania osoby z niewielkiej odległości

• wejścia do domów i piwnic powinny być zawsze dobrze oświetlone (np. halogeny z czujnikiem ruchu),

• ławki i kosze na śmieci powinny być odporne na akty wandalizmu poprzez trwałą konstrukcję,

• ogrodzenia powinny zapewniać dobra widoczność oraz stanowić trudną do pokonania przeszkodę

• zieleń przyuliczna powinna być zadbana i nie sadzona zbyt gęsto, tak aby zapewnić możliwość pełnej obserwacji okolicy,

Policjanci KP Wrocław Grabiszynek zwracają się do mieszkańców z apelem:

- pomagajmy sobie nawzajem poprzez obserwowanie najbliższej okolicy i zawiadamianie o podejrzanych sytuacjach,

- zgłaszajmy zarządcy miejsca, gdzie zieleń jest zaniedbana (słaba widoczność, możliwość gromadzenia się w takich miejscach ludzi zakłócających porządek)

- informuj Radę Osiedla o nieoświetlonych ulicach i przystankach,

Liczymy na Państwa pomoc, bo wspólnym działaniem możemy wpływać na poprawę bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.


15 stycznia 2010. KP Grabiszynek.

Nietrzeźwy kierujący

Policjanci z Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek badają okoliczności sprawy prowadzenia samochodu przez nietrzeźwego kierującego.

W dniu 13 stycznia funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu w wyniku pościgu zatrzymali samochód osobowy, którego kierowca zbiegł z miejsca kolizji. Ponieważ od kierującego wyczuwalna była silna woń alkoholu, poddano go badaniu, które potwierdziło zawartość alkoholu w organizmie. Jednak w toku trwających czynności ustalono, iż to nie on prowadził samochód w momencie kolizji. Właściwym kierowcą był aktualny pasażer, również będący pod wpływem alkoholu. Ciekawostką jest fakt, iż będący w momencie kolizji pasażerem mężczyzna, który zamienił się miejscem z kierowcą był bardziej pijany od prowadzącego pojazd.
Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.


04 stycznia 2010. KP Grabiszynek.

Zatrzymany za kradzieże i włamania

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek zatrzymali 48 - latka, podejrzewanego o szereg kradzieży kieszonkowych. Sprawca ma na swoim koncie między innymi kradzieże w środkach komunikacji miejskiej.


Zatrzymany podejrzany jest o kradzieże w tramwajach, autobusach, na terenie centrów handlowych oraz włamania do piwnic i pomieszczeń gospodarczych. Jego łupem padały portfele z dokumentami i pieniędzmi oraz telefony komórkowe, które sprzedawał następnie przygodnie spotkanym osobom. W kręgu zainteresowań podejrzanego znajdowały się również rowery, które kradł z klatek schodowych. Jego łupem w wyniku włamań padały różne wartościowe przedmioty pozostawione w piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych przez pokrzywdzonych, takie jak buty narciarskie, monitor czy materiały budowlane. Mężczyzna działał od września do grudnia 2009 roku.

Za kradzieże i włamania zatrzymanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.


24 grudnia 2009. KP Grabiszynek.


Prezenty dla ubogich dzieci

W dniu 22.12.2009 r. policjanci Komisariatu Wrocław Grabiszynek przekazali dla Placówki Opiekuńczo Wychowawczej „Caritas” w Kątach Wrocławskich zabawki słodycze, środki czystości oraz kosmetyki.

W tutejszym komisariacie z inicjatywy jednego z funkcjonariuszy wśród współpracowników oraz ich rodzin przeprowadzono zbiórkę zabawek, ubrań oraz słodyczy. Cel był szczytny, pomoc potrzebującym.


W związku ze zbliżającą się gwiazdką zebrane dary jako prezenty zostały przekazane na rzecz potrzebujących dzieci z ośrodka.
W ośrodku w Katach Wrocławskich przebywają dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, gdzie interweniujący policjant przez otoczenie odbierany jest często jako wróg. Źle się kojarzy, ponieważ często towarzyszy przy odbieraniu dzieci rodzicom….
Jednak w dniu dzisiejszym wychowankowie miały okazję poznać policjanta z innej strony, osoby pomocnej i przyjaznej małemu dziecku.


W ramach podziękowania dzieci przekazały policjantom własnoręcznie zrobiona choinkę.


17 grudnia 2009. KP Grabiszynek.


Zatrzymany włamywacz

W nocy z 14 na 15 grudnia 2009 roku funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek zatrzymali w wyniku pościgu 29 - latka, podejrzanego o włamania do pojazdów. Łupem sprawcy padły nawigacje samochodowe.W wyniku dalszych czynności policjanci udowodnili mężczyźnie kolejnych trzynaście włamań do samochodów, które miały miejsce na terenie wrocławskiego Grabiszynka. Podejrzany działał od końca października 2009 roku a w kręgu jego „zainteresowań” pozostawały nawigacje, radioodtwarzacze, CB radia oraz wartościowe przedmioty pozostawione w samochodach przez właścicieli. Uzyskany w wyniku włamań łup sprawca sprzedawał przygodnie spotkanym osobom a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczał na własne potrzeby.


Za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
15 grudnia 2009. KP Grabiszynek.


14.12.2009 r . policjanci KP Grabiszynek po raz kolejny odpowiedzieli na apel Komendanta Miejskiego Policji i w tym dniu uczestniczyli w zorganizowanym oddawaniu krwi na rzecz Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wrocław ul. Bujwida 44

02 grudnia 2009. KP Grabiszynek

Kurier


Kryminalni KP Grabiszynek zatrzymali kuriera podejrzanego o przywłaszczanie pieniędzy pobranych od odbiorców przesyłek. Grozi mu 5 lat więzienia


1 grudnia 2009 roku funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek zatrzymali 35 - letniego mężczyznę, świadczącego usługi dla jednej z firm przesyłkowych, podejrzewanego o przywłaszczanie pieniędzy pobranych od adresatów przesyłek. Sprawca działał od października 2009 roku, dostarczając różnego rodzaju przesyłki, a następnie nie rozliczając się z otrzymanych za nie pieniędzy. Policjanci udowodnili mu do tej pory siedem tego typu czynów i przywłaszczenie ponad 20 tysięcy złotych. W tej chwili policjanci wyjaśniają okoliczności tej sprawy i ustalają, czy takich zdarzeń było więcej.

Przywłaszczenie kwoty powyżej 250 zł jest przestępstwem, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

27 listopada 2009. KP Grabiszynek.
W dniu 25.11.2009 o godz. 18.25 Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KP Grabiszynek zatrzymali na gorącym uczynku przestępstwa gospodarczego karno skarbowego i celnego 59-letniego mężczyznę. Podczas przeszukania mieszkania policjanci zabezpieczyli 84 szt jednolitrowych butelek ze spirytusem bez znaku akcyzy, 210 paczek papierosów różnych. Papierosy były opatrzone banderolami akcyzy ukraińskiej. Sprawę od Policji przejmie teraz Urząd Celny.

27 listopada 2009. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE

Ćwiczenia

Ćwiczenia przeciwpożarowe zorganizowao na terenie KP Grabiszynek. Celem jest sprawdzanie jakości współpracy i szybkości działania służb mundurowych.


W ćwiczeniach uczesticzyli strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 4. Na miejscu obecni byli równeż: komendant KP Wrocław Grabiszynek i obserwator z ramienia Komendanta Miejskiego Policji. Wspólnie nadzorowali ćwiczenia ewakuacyjne w budynku Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek.Ćwiczenia zaczęły się o godzinie 10.00. Policjanci i pracownicy komisariatu zostali powiadomieni o pożarze w budynku. Natychmiast rozpoczęto ewakuację pracowników. Wszyscy opuścili budynek a strażacy rozpoczęli akcję gaśniczą.

akcja przebiegła sprawnie. Po jej zakończeniu i skontrolowaniu budynku przez strażaków i komendantów wszyscy wrócili do pracy.


26 listopada 2009. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.


Spotkanie z mieszkańcami

Wczoraj w Komisariacie Policji Wrocław Grabiszynek, odbyło się spotkanie z mieszkańcami. Rozmawiano o bieżących problemach jakie napotykają mieszkańcy tego rejonu. Jeden z nich to głośno zachowujące się osoby przesiadujące pod blokami.W spotkaniu udział wdzieli Komendant Komisariatu mł. insp. Roman Bojdoł, dzielnicowy mł. asp. Robert Przytula, przedstawiciele Rady Osiedla „Gajowice” oraz Zarządcy ROMDOM-3
Przedmiotem spotkania były bieżące problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy tego rejonu.

Mieszkańcy wskazywali jako problem na osoby przesiadujące pod blokami, spożywające alkohol, wulgarnie zachowujące się, niejednokrotnie zakłócających spokój i ciszę nocną.

Przedstawiciel ROMDOM-3 zobowiązał się do dodatkowego oświetlenia terenu oraz przycięcia zieleni.

Podczas wystąpienia komendant komisariatu poinformował i omówił sposoby zapobiegania przestępstwom tz „na wnuczka”, „na listonosza” i podobne stosowane pod legendą.

Ponadto zasygnalizowano, iż dzielnicowy, jest osobą, do której zawsze można zwrócić się z prośbą o pomoc. Zarówno w przypadku przestępstw, jak i także innych nurtujących mieszkańców problemów.14 listopada 2009. KP Grabiszynek


13 listopada 2009 roku około godz. 14.00 funkcjonariusze z Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek w wyniku pościgu zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o posiadanie środków odurzających. 24 - latek w trakcie ucieczki próbował schować się w jednej z bram a gdy policjanci znaleźli go, odrzucił foliowy worek. Okazało się, że było w nim ponad 80 porcji marihuany. Funkcjonariusze zabezpieczyli środki odurzające. Teraz policjanci wyjaśniają okoliczności tej sprawy oraz sprawdzają skąd podejrzany posiadał taką ilość narkotyków.

Za posiadanie środków odurzających grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.


12 listopada 2009. KP Grabiszynek.

Policjanci Wydziału Kryminalnego KP Grabiszynek zatrzymali 25-latka podejrzanego o handel narkotykami.
Mając podejrzenie posiadanie narkotyków przeszukali mieszkanie podejrzanego. Gdy policjanci zapukali do drzwi mieszkania, otworzyła je matka mężczyzny. Na pytanie funkcjonariuszy, czy syn jest w domu kobieta odpowiedziała, że nie ma. Potwierdziły to też inne dorosłe osoby przebywające w mieszkaniu.
Mimo to policjanci postanowili sprawdzić pomieszczenia. Gdy weszli do jednego z pokojów i odchylili drzwi wejściowe, odnaleźli za nimi poszukiwanego 25-letniego wrocławianina.
W łazience w pralce znaleźli również narkotyki. Znajdowały się one w bębnie urządzenia pod rzeczami przygotowanymi do prania. Łącznie policjanci zabezpieczyli blisko 1300 porcji marihuany. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.

Obecnie wyjaśniane są okoliczności tego zdarzenia.

Za posiadanie narkotyków grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli się potwierdzi, że mężczyzna również rozprowadzał środki odurzające może mu grozić kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.09 listopada 2009. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNEBezpieczeństwo seniorów

W Szkole Podstawowej nr 68 ul. Szczęśliwa 36, odbyło się spotkanie klubu seniora działającego przy Radzie Osiedla Gajowice. W spotkaniu udział wdzieli także dzielnicowi z Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek, którzy rozmawiali z seniorami o codziennym stosowaniu zasad bezpieczeństwa.

Policjanci zachęcali seniorów do zachowywania dużej czujności podczas kontaktu z nieznajomymi, którzy chcą oferować pomoc lub poradę. Prosili o roztropność przy robieniu zakupów i dysponowaniu gotówką.
Przy okazji spotkania z seniorami przedstawiono nowych i już pracujących dzielnicowych.We Wrocławiu trwa plebiscyt na najpopularniejszego dzielnicowego. Rozpoczął się 01 października 2009r. i trwać będzie do 20 grudnia 2009r.

W siedzibach Rady Osiedla znajdują się urny i karty do głosowania. Mamy nadzieje, że plebiscyt przybliży mieszkańcom Wrocławia i powiatu wrocławskiego osoby dzielnicowych, co w efekcie przyczyni się do budowy zaufania i ułatwienia wzajemnych kontaktów.


26 października 2009. KP Grabiszynek

Kolejni zatrzymani podejrzani o rozbój

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 18 i 22 lat, podejrzanych o rozbój, pobicia oraz groźby.Sprawcy działali na terenie Wrocławia od sierpnia do października 2009 roku. Funkcjonariusze udowodnili jednemu z nich doprowadzenie do stanu bezbronności a następnie okradzenie pokrzywdzonego z kart płatniczych i dwóch telefonów. Zatrzymani mają na swoim koncie także trzy pobicia przypadkowo spotkanych osób oraz groźby. Wobec 18 i 22 - latka zastosowano tymczasowy areszt na 3 miesiące.Za rozbój grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności


12 października 2009. KP Grabiszynek
Groźny sprawca rozboju

Policjanci z Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek zatrzymali mężczyznę podejrzanego o rozbój na 68-latku. Sprawca ukradł poszkodowanemu trzy kurtki, w których były dokumenty oraz pieniądze.

Sprawca wszedł do mieszkania starszego mężczyzny, następnie zarzucił poszkodowanemu poszewkę na głowę. Ukradł trzy kurtki, w których były dokumenty i 1500 złotych i uciekł. 68-latek natychmiast po zdarzeniu powiadomił Policję. Napastnik został zatrzymany w ciągu 10 minut od zgłoszenia. Był tym bardzo zaskoczony. Nawet nie zdążył się nacieszyć swoim łupem. 21-letni meżczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie, teraz grozi mu 12 lat więzienia.


10 września 2009. KP Grabiszynek
Zatrzymany za włamania

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komisariatu Wrocław – Grabiszynek w wyniku prowadzonych działań operacyjnych wytypowali, a następnie zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o włamania do samochodów. Sprawca okradał pojazdy zaparkowane w garażach podziemnych.Podejrzany to 29 – letni mieszkaniec Wrocławia. Mężczyzna został zatrzymany z samego rana w miejscu zamieszkania.

Funkcjonariusze zajmujący się tą sprawą udowodnili mu włamania do co najmniej 8 aut, zaparkowanych w garażu podziemnym jednego z budynków mieszkalnych. Policjanci sprawdzili także jego mieszkanie. Zabezpieczyli tam nawigację satelitarną i wiertarkę udarową, skradzione z samochodów.

Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy. Sprawdzają także, czy zatrzymany nie ma na koncie jeszcze innych tego typu przestępstw na terenie miasta oraz gdzie trafiało skradzione mienie. Za włamania do samochodów i kradzieże sprawcy może grozić nawet do 10 lat więzienia.01 września 2009. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.

Pomimo przepisów prawnych zakazujących spożywania alkoholu przed ukończeniem 18 lat, wielu nastolatków pije. Część z nich nadużywa alkoholu pijąc co jakiś czas lub epizodycznie zwyczajnie upijając się.
Uznaje się, że alkohol jest domeną rodzin patologicznych, jednak w rzeczywistości jest to problem także dzieci z tzw.„dobrych rodzin” Młodzież spożywa alkohol oraz zażywa narkotyki z daleka od miejsca zamieszkania jednak często w miejscach publicznych, gdzie brak jest obywatelskiej reakcji ze strony świadków tych zdarzeń.

W celu ograniczenia tego zjawiska w dniach 28.08 i 29.08 na terenie KP Grabiszynek została przeprowadzona akcja polegającą na represjonowaniu osób nie przestrzegających przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Ponadto do 30.09.2009 roku policjanci dzielnicowi oraz specjalista do spraw nieletnich i patologii będą prowadzić kampanię informacyjno – profilaktyczna wobec właścicieli sklepów oraz ich sprzedawców.W tym okresie w ramach prowadzonych działań zostaną rozkolportowane materiały profilaktyczne podnoszące świadomość prawną obywateli.

01 września 2009. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.

W dniu 01.09.2009 roku funkcjonariusze Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek uczestniczyli w zabezpieczeniu uroczystości z okazji 70 rocznicy wybuch II wojny światowej. (2 radiowozy, 8 policjantów)Uroczystości odbyły się w godz. 13.00 na Cmentarzu Oporowskim. Połączone były ze składaniem wieńców, wiązanek kwiatów, zapalaniem zniczy oraz Apelem Poległych.
Ponadto w obchodach brała udział Kompania Honorowa Wojska Polskiego oraz Orkiestra Policyjna.Obchody zorganizowała Wojskowa Komenda Garnizonu Wrocławskiego.
W uroczystości brali udział także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, kombatanci, harcerze.


03 czerwca 2009. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.

Wrocław KP Grabiszynek
20.11.2015 r.

Porozumienie na Grabiszynku

W dniu 02.06.2009 r. Komendant Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek podpisał kolejne „Porozumienie o wzajemnej współpracy”.Cel takiego porozumienia to wymiana informacji i podejmowanie wspólnych inicjatyw, których efektem jest dążenie do poprawy bezpieczeństwa na terenie działania KP Wrocław Grabiszynek


Porozumienie o współpracy zostało podpisane między Komendantem Komisariatu KP Grabiszynek, a przewodniczącym Zarządu Osiedla Oporów. Celem takich działań jest wymiana informacji i podejmowanie wspólnych inicjatyw, których pozytywnym efektem będzie poprawa bezpieczeństwa na terenie działania KP Grabiszynek. Taki dokument to formalne i precyzyjne określenie zasad wzajemnej współpracy. Wypracowane zostaną bowiem wspólne metody przeciwdziałania przestępczości. Wszystko oparte będzie na precyzyjnej wymianie informacji.


01 czerwca 2009. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.

W związku z obchodami Dnia Dziecka funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek wzięli udział w festynie prewencyjnym zorganizowanym przez Wydział Prewencji KMP Wrocław oraz prof. Alicję Chybicką, Kierownikiem Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej przy ul. Bujwida we Wrocławiu.


Jednym z elementów tego festynu było przekazanie najcenniejszego z podarunków, jakim jest honorowe oddanie krwi.Ponadto w tym dniu, zadeklarowanym policjantom zostały wykonane badania pod kątem możliwości zostania dawcą szpiku.


10 osób przystapiło, 4 - rem porano krew, 2-um osocze, 4 odmówiono z uwagi na podwyzszony poziom lekocytów, 3 zadeklarowane osoby przebadano pod kątem dawcy szpiku
13 maja 2009. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.
Wrocław KP Grabiszynek
20.11.2015 r.

Porozumienie na Grabiszynku

12.05.2009 r. zawarto porozumienie o współpracy Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek z Radą Osiedla „Grabiszyn - Grabiszynek”. Cel to lepsza wymiana informacji i podejmowanie wspólnych inicjatyw, których celem ma być poprawa bezpieczeństwa.P O R O Z U M I E N I E
KOMENDANTA KOMISARIATU POLICJI
WROCŁAW GRABISZYNEK
Z
PRZEWODNICZĄCYM ZARZĄDU OSIEDLA
„GRABISZYN - GRABISZYNEK”

Zawarte porozumienie ma na celu podjecie działań dążących do poprawy bezpieczeństwa na terenie administrowanym przez Rade Osiedla „Grabiszyn – Grabiszynek”, podniesienie świadomości lokalnej społeczności o działaniach Policji oraz sprawną i szybką wymianę informacji pomiędzy układającymi się stronami. Wymiana informacji odbywać się będzie na płaszczyznach zgodnych z ustawowymi zadaniami realizowanymi przez policję i organy samorządowe miasta Wrocławia.


27 kwietnia 2009. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.

Wrocław KP Grabiszynek
20.11.2015 r.

Kocham Nie Biję

Zgodnie z założeniami Kampanii „Kocham Nie biję” oraz „Kocham reaguję” w dniu 24.04.2009 r. policjanci Rewiru Dzielnicowych KP Wrocław Grabiszynek przeprowadzili akcję prewencyjną mająca na celu zwiększenie społecznej wrażliwości na wszelkie przejawy przemocy.Na terenie parku Grabiszyńskiego, gdzie codziennie zbierają się rzesze spacerowiczów oraz przed grabiszyńskimi przedszkolami kolportowano ulotki omawiające problem przemocy w stosunku do dzieci.Podczas tej akcji promowano także telefon zaufania dla ofiar przemocy 0 801-109-801, ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz policyjny telefon pogotowia dziecięcego 340-38-03Kampania „Kocham Nie Biję” promuje obraz współczesnej rodziny wolnej od przemocy.
Celem przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i ograniczanie jej skutków, poprzez zwiększenie społecznego zaangażowania w działania ukierunkowane na profilaktykę tego zjawiska. Realizacji tak sformułowanych celów ma sprzyjać podnoszenie społecznej wrażliwości na wszelkie przejawy przemocy pojawiającej się w najbliższym otoczeniu, a także promowanie wartości rodzinnych i obrazu współczesnej rodziny wolnej od przemocy.21 kwietnia 2009. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.
Wrocław KP Grabiszynek
20.11.2015 r.

Pomagajmy sobie wzajemnie

Za nami kolejne eliminacje do finału turnieju "Pomagajmy sobie wzajemnie ". Eliminacje zorganizowano tym razem na terenie KP Grabiszynek.


21.04.2009 r. odbył się półfinał XI edycji Turnieju Prewencyjnego dla Szkół Podstawowych „Pomagajmy sobie wzajemnie” . Organizatorem konkursu sa policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.
Turniej przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VI. Drużyna to trzy dziewczynki i trzech chłopców z klas IV,V,VI.
Konkurs zawierał następujące konkurencje:

1. zakres edukacyjny – test wiedzy
• sporządzanie portretu pamięciowego
• zestaw pytań z wiedzy o policji
• pytania z ruchu drogowego

2. zakres sportowy
• 5 torów przeszkód


Półfinał odbył się w budynku Szkoły Podstawowej nr 68 ul. Szczęśliwa 28 W półfinale brały udział szkoły zajmując odpowiednio miejsca:
I m - SP nr 68 ul. Szczęśliwa 28
II m - SP nr 43 ul. Grochowa 36/38
III m - SP nr 15 ul. Solskiego 13
IV m - SP nr 109 ul. Inzynierska 54
V m - SP nr 82 ul. Blacharska 13


29 grudnia 2008. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.


Wrocław KP Grabiszynek

KMP Wrocław
INFORMACJA PRASOWA

Przemoc w rodzinie


Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie przeciw członkowi rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody. Jeżeli ktoś Cię krzywdzi , zawiadom policję.


Przemoc w rodzinie charakteryzuje się tym, że:
• jest intencjonalna
• przemoc jest zamierzonym działaniem człowieka i ma na celu kontrolowanie i podporządkowanie ofiary.
• siły są nierównomierne
• w relacji jedna ze stron ma przewagę nad drugą - ofiara jest słabsza a sprawca silniejszy.
• narusza prawa i dobra osobiste
• sprawca wykorzystuje przewagę siły narusza podstawowe prawa ofiary (np. prawo do nietykalności fizycznej, godności, szacunku itd.).
• powoduje cierpienie i ból
• sprawca naraża zdrowie i życie ofiary na poważne szkody. doświadczanie bólu i cierpienia sprawia, że ofiara ma mniejszą zdolność do samoobrony.
Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie przeciw członkowi rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody.
Jeśli Twój związek rodzinny charakteryzują powyższe punkty, poinformuj policję, zgłoś się do właściwego dzielnicowego.
W dniu 18.12.2008 r. w Komisariacie Policji Wrocław Grabiszynek odbyło się szkolenie funkcjonariuszy prewencji. Szkolenie przeprowadzili specjaliści ze Stowarzyszenie Pomocy "Akson"
Tematem spotkania było zagadnienie przemocy domowej.
W codziennej służbie policjanci często spotykają się z takim problemem, natomiast dzielnicowi realizują procedurę Niebieskiej Karty, pomagając ofiarom tej przemocy.
Pozyskane informacje teoretyczne w połączeniu z nabytym doświadczeniem zawodowym pozwalają policjantom na profesjonalne zmaganie się z tym problemem.
Było to kolejne szkolenie w którym brali udział funkcjonariusze tego komisariatu. Spotkania takie pozwalają na wymianę doświadczeń i dają wymierne efekty współpracy z organizacja pożytku publicznego.


27 listopada 2008. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.

Wrocław KP Grabiszynek

KMP Wrocław
INFORMACJA PRASOWA

Odpowiedzialność prawna nieletnich


Przemoc werbalna, niewerbalna. Przemoc fizyczna, niszczenie mienia, to główne tematy jakie poruszyła policjantka KP Grabiszynek podczas spotkania z uczniami 6-tych klas SP nr 68.Podczas spotkania z młodzieżą policjanci zwracają uwagę przede wszystkim na problem przemocy wśród uczniów. Tłumaczą, że przemocą jest nie tylko fizyczne znęcanie się nad słabszym np. popychanie, szarpanie kolegi. Jest nią również obrażanie kogoś czyli werbalne znęcanie się. Za takie zachowanie można stanąć przed sądem. Podobnie jak za posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków.26 listopada 2008. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.
Wrocław KP Grabiszynek

KMP Wrocław
INFORMACJA PRASOWA

Bezpieczeństwo w centrach handlowych

Bezpieczeństwo gości odwiedzających C.H. Borek, współpraca z kierownictwem i ochroną, to główne tematy spotkania policjantów KP Grabiszynek z dyrekcją sklepu. Cel, to usprawnienie zasad współpracy

Na spotkaniu omówiono bieżące problemy z którymi boryka się centrum tj parkowanie pojazdów na miejscach wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych, pogłębiający się problem żebractwa w okolicy tego miejsca oraz słaba organizacja ruchu kołowego w tym rejonie.
Ponadto określono współpracę służb w związku ze zbliżającym się okresem przedświątecznym. Przypomniano o zagrożeniach czyhających na zabieganych klientów sklepu.
Było to kolejne spotkanie, które systematycznie polepsza współprace wymienionych podmiotów
W spotkaniu, które odbyło się na terenie C.H „Borek” we Wrocław uczestniczyli kierownicy Komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek, dyrekcja Centrum Handlowego oraz przedstawiciele firm ochraniających obiekt.


22 listopada 2008. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.

Wrocław KP Grabiszynek

KMP Wrocław
INFORMACJA PRASOWA

Policjanci z Grabiszynka spotkali się z rodzicami gimnazjalistów


Przemoc, niszczenie mienia, groźby karalne to tematy poruszone podczas spotkania policjantów z rodzicami uczniów gimnazjum nr 40 we Wrocławiu. Celem rozmów jest zwrócenie uwagi na konsekwencje jakie mogą ponieść młodzi ludzie za zachowanie niezgodne z prawem

Niewielu rodziców wie o tym, że za groźby karalne, znęcanie się psychiczne,fizyczne nad młodszym czy słabszym kolegą, zniszczenie ławki szkolnej młody człowiek może stanąć przed sądem. Nastolatki,zwłaszcza,gdy są w grupie mogą popełniać groźne przestępstwa. Dlatego policjanci z KP Grabiszynek tłumaczyli rodzicom jak ważne jest tłumaczenie dzieciom jakie mogą ponieść konsekwencje za zachowanie niezgodne z prawem.

21 listopada 2008. KP Grabiszynek. DZIAŁANIA PREWENCYJNE.

Wrocław KP Grabiszynek

KMP Wrocław
INFORMACJA PRASOWA

Policjanci informują bezdomnych


Policjanci z KP Grabiszynek skontrolowali miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne. Są to najczęściej altanki na opuszczonych ogródkach działkowych. Wszystkim, których udało się zastać wręczali ulotki z adresami schronisk i noclegowni


Policjanci Rewiru Dzielnicowych KP Wrocław Grabiszynek dokonali kontroli miejsc w których mogą przebywać bezdomni. Funkcjonariusze skontrolowali Oporów, gdzie wiele osób koczuje w altankach na terenie opuszczonych ogródków działkowych. Podczas akcji dystrybuowano ulotki zachęcające do skorzystania z pomocy schronisk dla bezdomnych. To początek działań prowadzonych pod kryptonimem "Bezdomny". Gdy tylko robi się zimno, policjanci docierają do miejsc, gdzie zbierają się bezdomni. Apelują o rozwagę i korzystanie z pomocy noclegowni.
Komisariat Policji Wrocław Grabiszynek

działa na obszarze miasta Wrocławia w wyznaczonych granicach: - od wiaduktu kolejowego przy ul. Zaporoskiej – ul.. Zaporoską do ul. Gajowickiej – ul. Gajowickią do ul. Racławickiej – ul. Racławicką do rzeki Ślęzy (przy al. Piastów) – ogródkami działkowymi przecinając prostopadle ul. Jutrzenki do terenu zabudowanego osiedla Oporów – obrzeżem terenu zabudowanego osiedla Oporów do ulicy Karmelkowej - przecianając prostopadle ulicę Karmelkową na wysokości ogrodzenia zespołu hurtowni - wzdłuż ogrodzenia zespołu hurtowni i ogródków działkowych - prostopadle do granicy miasta Wrocławia - granicą miasta w kierunku północno-zachodnim do nasypu kolejowego (kierunek Wałbrzych) - nasypem kolejowym w kierunku północ-no-wschodnim do wiaduktu przy ul. Zaporoskiej.Wrocławscy policjanci są już przygotowani do akcji pod kryptonimem "Znicz 2008". Bezpieczeństwa osób odwiedzających cmentarze w dniu "Wszystkich Świętych" pilnować będą funkcjonariusze umundurowani i po cywilnemu. Przed największymi nekropoliami ustawione będą Ruchome Komisariaty Policji. Funkcjonariusze apelują, aby nie stwarzać okazji złodziejom. Należy pilnować dokumentów i pieniędzy podczas robienia zakupów i przy grobach. Kierowcy muszą uważnie obserwować znaki, bowiem zmieniona zostanie organizacja ruchu wokół cmentarzy. Samochody należy parkować w wyznaczonych miejscach. Policjanci apelują o ostrożną i spokojną jazdę, zwracanie uwagi na osoby starsze i dzieci.Drukuj

 
K o m e n d a   W o j e w ó d z k a   P o l i c j i   w e   W r o c ł a w i u    ©   By MH & MK
Ten Serwer nie jest w żaden sposób połączony z siecią komputerową Policji
i zawiera tylko jawne dane udostępniane przez Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu