Ta strona używa plików cookie!
close
Data dodania: 30 listopada 2015 r.

W związku ze zdarzającymi się w porach wieczorowo-nocnych przypadkami napadów rabunkowych w porze wieczorowo-nocnej, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Wrocławia, policjanci radzą:

 

- Wracając wieczorem do domu należy unikać skrótów prowadzących przez nieoświetlone parki, podwórka, ogródki działkowe, tereny zaniedbane i opuszczone. Wybierajmy drogi znane, oświetlone, uczęszczane.

 

- Należy zwracać uwagę czy ktoś za nami nie idzie, nie stoi w klatce schodowej, nie czeka w windzie. W przypadku, gdy czujemy się zaniepokojeni poprośmy policjanta, strażnika miejskiego, przechodnia, sąsiada o pomoc.

 

- Przy zawieraniu przygodnych znajomości należy zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania.

 

- Nie należy chwalić się cennymi przedmiotami np. telefonami komórkowymi, odtwarzaczami mp3 itp.

 

- W miarę możliwości nie powinno się nosić przy sobie dużej ilości pieniędzy.

 

- Chcąc wypłacić pieniądze z bankomatu czy banku należy wybrać porę dnia gdy jest jasno. Operacji gotówkowych nie powinno się robić wieczorami i nocą.

 

- Przed pobraniem pieniędzy np. z bankomatu należy zwróć uwagę czy ktoś nas nie obserwuje. Zawsze można poprosić     o pomoc pracownika ochrony.


PAMIĘTAJ!

 

- Po odebraniu większej kwoty pieniędzy powinno się podzielić ją na dwie, trzy części i schować najlepiej do wewnętrznych kieszeni marynarki, żakietu, kurtki itp. - nie powinno się trzymać całej kwoty w jednym miejscu

 

- Portfele i dokumenty powinno się nosić w zamykanych wewnętrznych kieszeniach. W żadnym wypadku nie należy wkładać ich do bocznych lub tylnych kieszeni spodni.

- Nie wolno nosić pieniędzy i innych przedmiotów wartościowych w otwartych torebkach, koszykach lub reklamówkach.

 

- W przypadku agresywnych zachowań należy zapamiętać jak najwięcej szczegółów związanych z wyglądem napastnika: Wzrost, wiek, kolor oczu, kształt nosa, znaki szczególne, zegarek, biżuteria, elementy ubioru.

 

- Nie panikuj, nie bój się napastnika. Twoja zdecydowana reakcja może go wystraszyć.

 

- Natychmiast zawiadom policję o zdarzeniu, którego jesteś świadkiem lub uczestnikiem. Szybka informacja to szybka reakcja policji i duże szanse na zatrzymanie sprawcy.

 

- Gdy sprawca porusza się samochodem zapamiętaj: kolor, markę, nr rejestracyjne, coś charakterystycznego np. przyciemnione szyby.

 

PAMIĘTAJ W PRZYPADKU, GDY CZUJESZ SIĘ ZAGROŻONY POWINIENEŚ ZAWSZE PROSIĆ POLICJĘ O POMOC.


SPOSOBY ZABEZPIECZANIA PRZED KRADZIEŻĄ

 

Nawet najlepiej zorganizowana, dobrze wyposażona w środki techniczne i sprawnie działająca Policja nie jest w stanie działać na rzecz bezpieczeństwa obywateli bez ich czynnego udziału i wsparcia.

 

Dlatego, dbając o własne mienie, niezmiernie ważnym elementem jest zwrócenie szczególnej uwagi na jego właściwe zabezpieczenie, przede wszystkim poprzez dokładne zamknięcie okien i drzwi w domach lub mieszkaniach, podczas naszej nieobecności oraz stosowanie różnego rodzaju zabezpieczeń technicznych dostępnych na rynku, np. instalowanie systemów alarmowych, rolet antywłamaniowych, atestowanych zamków do drzwi lub klamek okiennych z wkładką zabezpieczającą, co niewątpliwie przyczyni się do podniesienia poziomu naszego bezpieczeństwa.

 

"Alarm" w postaci psa także może skutecznie przepłoszyć ewentualnych włamywaczy. Istotne jest także przełamanie anonimowości wśród mieszkańców jednego bloku lub osiedla, ustalenie zasad reagowania i wzajemnego ostrzegania się na wypadek zagrożenia. W przypadku planowanego dłuższego wyjazdu nieocenioną może okazać się pomoc zaufanego sąsiada lub członka rodziny.

 

Podczas naszej nieobecności może on „ożywić” pusty dom lub mieszkanie, zapalając o różnych porach dnia, w różnych pomieszczeniach światło, zbierać ulotki reklamowe spod naszych drzwi czy wyjmować ze skrzynki korespondencję.  Do „ożywienia” mieszkania możemy również wykorzystać „włączniki zmierzchowe” światła z ogranicznikiem czasowym.

 

Pamiętajmy również by w sposób szczególny nie „chwalić się” swoim stanem majątkowym, szczególnie w kontaktach        z osobami, których dobrze nie znamy. Przy takich znajomościach stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i daleko idącą ostrożność, rozważając zaproszenie takiej osoby do swojego domu.


JAK ZABEZPIECZYĆ SWÓJ DOM LUB MIESZKANIE? - WROCŁAWSCY POLICJANCI RADZĄ:

- Drzwi wejściowe należy zamykać zawsze, nawet gdy wychodzimy tylko na kilka minut (np. wyrzucić śmieci lub do piwnicy),

 

- Dobrze pilnujmy kluczy do mieszkania. Zdarzają się kradzieże w szatniach, na basenach czy w biurach. Złodziej, który zabierze nam klucze i dokumenty, może łatwo wejść do mieszkania. Gdy zginie chociaż jeden z kompletów kluczy, natychmiast wymieńmy przynajmniej jeden zamek. Nigdy nie należy chować klucza pod wycieraczkę, do doniczki albo w innym, jak nam się wydaje, "tylko nam" znanym miejscu – złodzieje też te miejsca znają.

 

- Kiedyś pieniądze i kosztowności przechowywano w metalowych kasetkach i okutych blachą skrzyniach. Dzisiaj najlepiej jest je trzymać w skrytce bankowej, a pieniądze na koncie. Nie są bezpieczne skrytki w szafkach, pościeli, pod dywanem, itp.

 

- Niebezpiecznie jest eksponować swój majątek. Można nieopatrznie zaimponować złodziejowi czy nawet niebezpiecznemu przestępcy. Opowiadając o rzeczach, które mamy w mieszkaniu, nigdy nie wiemy, do kogo ta informacja trafi.

 

- Szczególnie niebezpieczne są przygodne znajomości, zawierane "przy kieliszku". Tak poznanych osób pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapraszać do naszego mieszkania. Również nasze dzieci powinniśmy uczulić, by po żadnym pozorem nie opowiadały innym osobom np. na podwórku, co rodzice mają w domu, a już w żadnym przypadku nie wpuszczały ich do domu, gdy są same.

 

- Każdego dnia do naszego mieszkania może zapukać „złodziej”, który wykorzystując różne okoliczności będzie próbował nakłonić nas, byśmy wpuścili go do środka. Może podawać się np. za pracownika różnych instytucji. Niech nie zwiedzie nas jego uprzejmość. Poprośmy o dokument tożsamości. Gdy mamy uzasadnione obawy, nie wpuszczajmy takiej osoby do mieszkania. Umówmy się na inny termin, upewniając się w w instytucji, czy przysyłała swojego pracownika. Jeśli osoba przyszła w uczciwych zamiarach, zrozumie naszą ostrożność.

 

- Zwracajmy uwagę na obcych kręcących się bez wyraźnego powodu po klatce schodowej. Zawsze możemy zareagować, np. podejść i spytać, czy potrzebują pomocy. Przy okazji warto dokładnie przyjrzeć się i zapamiętać rysopis tej osoby. Pamiętajmy, że przestępca zawsze chce yc anonimowy. Gdy mamy uzasadnione podejrzenia, co do zamiarów takiej osoby, powinniśmy powiadomić policję.

 

- Złym zwyczajem jest zostawianie w drzwiach kartek z informacjami, np. "Wrócę za godzinę".

 

- By po ewentualnym włamaniu, podczas zgłoszenia łatwiej określić co zginęło, pomocny może być, wykonany przez nas wykaz przedmiotów wartościowych (np. rower, magnetowid, telewizor, komputer, itp.) zawierający typ, markę i numery indywidualne. Biżuterię, kolekcje, antyki czy dzieła sztuki powinniśmy sfotografować. Te informacje będą bardzo istotne przy zgłoszeniu, podczas rejestracji utraconych przedmiotów, a w przypadku odzyskania przez policję, ułatwią ich identyfikację i ustalenie właściciela, do którego powinny wrócić.


JAK CHRONIĆ SWÓJ SAMOCHÓD?- WROCŁAWSCY POLICJANCI RADZĄ:

 

- Samochód parkuj zawsze w miejscach oświetlonych, bezpiecznych i strzeżonych.

- Bagaże i dokumenty – dowód osobisty, rejestracyjny, rachunki ubezpieczeniowe itp. zawsze zabieraj ze sobą do domu. Pozostawione przedmioty szczególnie na siedzeniach samochodu, podszybiu zachęcają przestępców.

- Rozważ możliwość zainstalowania alarmu, włączaj go, gdy opuszczasz samochód choćby na chwilę.

- Nie zostawiaj kluczyków w stacyjce i pamiętaj o zamknięciu drzwi – opuszczając samochód zawsze się upewniaj czy jest dobrze pozamykany i zabezpieczony, a wewnątrz nie zostało nic ważnego i cennego, a także puste pudełka, opakowania, torby, narzędzia.

- Zastanów się nad zastosowaniem dodatkowych zabezpieczeń np. zamknięcie układu elektrycznego czy paliwowego, zakładanie blokad na kierownicę czy dźwignię zmiany biegów itp.

- Uważnie przyglądaj się osobom, które obserwują Twój samochód lub samochód sąsiadów – zapamiętaj ich wygląd.

- Masz informację o sprawcach przestępstw lub zauważyłeś w swoim otoczeniu niepokojące Cię zachowania POWIADOM POLICJĘ!

Szanowni Państwo, policjanci patrolują miejsca postoju i parkowania Państwa samochodów w dzień i w nocy, aby zapobiec przestępczości samochodowej. Państwo także sami mogą zadbać o bezpieczeństwo swojego pojazdu.

BEZPIECZEŃSTWO TWOJEGO SAMOCHODU ZALEŻY TAKŻE OD CIEBIE!


KORZYSTASZ Z BANKOMATU? PŁACISZ KARTĄ? WROCŁAWSCY POLICJANCI RADZĄ:

Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności płacąc kartą płatniczą lub pobieraniu pieniędzy z bankomatu. Nasza ostrożność i uwaga pozwolą uniknąć skopiowania karty przez nieuczciwego kelnera, sprzedawcę lub przestępcę, który zainstalował "nakładkę" na bankomacie. Dlatego pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy korzystaniu z karty płatniczej:

 

- Jeśli to możliwe, idźmy do bankomatu w towarzystwie innej osoby,

 

- Wypłacając pieniądze rozejrzyjmy się czy w sąsiedztwie bankomatu nie stoi osoba obserwująca nas i bezpośrednie otoczenie urządzenia,

 

- Przed włożeniem karty do bankomatu sprawdźmy czy nie został on zmodyfikowany, czy nie ma nałożonej jakiejś nakładki na klawiaturę lub w miejscu, gdzie wkładamy kartę,

 

- Korzystając z bankomatu stańmy tak, aby zasłonić wprowadzany kod PIN i wypłacaną kwotę. Starajmy się także zakryć klawiaturę np. ręką tak, by ewentualnie zainstalowana przez przestępców kamera nie mogła dostrzec kodu PIN,

 

- Nigdy nie zapisujmy kodu PIN na karcie płatniczej lub na kartce noszonej w portfelu razem z kartą,

 

- Jeśli chcemy sprawdzić czy została wypłacona żądana kwota zróbmy to dyskretnie. Nie liczmy pieniędzy na oczach innych. Nie korzystajmy z pomocy obcych osób przy wypłacie gotówki z bankomatu. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, lub potrzebujemy pomocy, skontaktujmy się z działem call-center, lub poprośmy o pomoc osobę znajdującą się w placówce. Jednakże żadnej z tych osób nie podawajmy numeru PIN karty,

 

- Bierzmy potwierdzenie dokonywanych transakcji. To ułatwi zgłoszenie ewentualnej reklamacji, a także przyspieszy jej rozpatrzenie.

 

-Pamiętajmy o odebraniu karty z bankomatu po zakończeniu transakcji,

 

- Kontrolujmy stan konta na bieżąco. Jeśli zauważymy w historii konta transakcje, których nie dokonaliśmy, natychmiast poinformujmy bank oraz zastrzeżmy swoją kartę,

 

- Płacąc kartą w sklepie czy lokalu usługowym pamiętajmy o tym, że karty nie wolno nawet na chwilę spuścić z oczu. Skopiowanie naszej karty zajmuje ułamek sekundy! Płacąc kartą wymagajmy, żeby przyniesiono do nas terminal po to, by osobiście móc wczytać kartę. Jeśli technicznie nie jest to możliwe, powinniśmy razem z pracownikiem zakładu usługowego udać się np. na zaplecze gdzie znajduje się terminal,

 

Jeśli terminal, zachowanie kelnera, sprzedawcy lub bankomat budzą nasz niepokój, natychmiast powiadommy o tym Policję!