Ta strona używa plików cookie!
close

Ważne informacje dla pieszych i rowerzystów, a także innych uczestników ruchu…

Data dodania: 8 kwietnia 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Mając na uwadze okres wiosenny i wspaniałe warunki do spacerów oraz przemieszczania się rowerami, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Wrocławia, policjanci apelują o rozwagę i bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w ruchu. Funkcjonariusze przypominają też kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie pozwoli uniknąć sytuacji niebezpiecznych i takich mających tragiczne w skutkach zakończenie. Pamiętajmy o tym, że sami też możemy mieć duży wpływ na bezpieczeństwo.

Piesi i rowerzyści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci jak kierowcy samochodów karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych. Pamiętajmy, że piesi i rowerzyści są uczestnikami ruchu - różnica polega na tym, że wobec rozpędzonych pojazdów są całkowicie bezbronni. Wypadek z ich udziałem niesie za sobą niezwykle poważne konsekwencje.

Poprawa bezpieczeństwa na drogach jest sprawą priorytetową dla funkcjonariuszy z wrocławskiej komendy miejskiej, dlatego policjanci przypominają wszystkim uczestnikom ruchu kilka podstawowych zasad.

Obowiązki pieszego:

- przechodź przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowaj szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegaj gwałtownie na jezdnię. Stań na brzegu chodnika, co najmniej w odległości 30 cm od jego krawędzi, spójrz najpierw w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo, gdy jezdnia będzie wolna przechodź zawsze prosto najkrótszą drogą,
- zawsze przechodź przez jezdnię na świetle zielonym, gdy „miga” zielone światło poczekaj, bo zaraz zapali się światło czerwone,
- zakładaj elementy odblaskowe, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości, co pozwala na wcześniejszą reakcję,
- chodź zawsze tylko lewą stroną drogi poza obszarem zabudowanym, aby widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd.

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:

Art. 33 Ustawy Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza. Zgodnie z tym zapisem, jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku. Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta na chodniku:

Co do zasady - po chodniku jeździć nie wolno. Przepisy przewidują kilka odstępstw.

Art. 26 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, zezwala rowerzyście jechać po chodniku, gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- panuje zła pogoda (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
- są spełnione jednocześnie trzy warunki:

1. chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,

2. ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym),

3. brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Dziecko na rowerze

Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby. Albo na rowerze w specjalnym foteliku. Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku.

Dzieci powyżej 10 lat na rowerze mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. Karta Rowerowa.

Wyposażenie roweru

Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć:

z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.

Zabezpieczenie i oznakowanie roweru

Nie zapomnijmy też o markowym zabezpieczeniu dla swojego jednośladu i zawsze pozostawiajmy rower w miejscu bezpiecznym, a jego oznakowanie i zarejestrowanie go w policyjnej bazie danych zawsze odstrasza potencjalnego złodzieja. Można to zrobić w ramach programu „Twój rower – Twoja własność” realizowanego przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Polega ono na znakowaniu rowerów i sporządzaniu ich opisu. Każdorazowo spisywany jest numer ramy, typ, kolor oraz inne cechy szczególne jednośladu. Wszystko po to, aby łatwiej było jednoślad odnaleźć w przypadku kradzieży. Rower można oznakować w każdym wrocławskim komisariacie. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie http://www.wroclaw.policja.gov.pl/pl/porady/zyj_bezpiecznie/znakowanie_rowerow/Wrocławscy policjanci apelują także do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie rozsądku, szczególnej ostrożności i bezwzględne stosowanie się do obowiązujących przepisów.

 

asp. szt. Łukasz Dutkowiak