Bieżące informacje

Twoje Światła – Twoje Bezpieczeństwo

Data publikacji 08.01.2021

Za oknem pogoda, która nie zapewnia dobrych warunków do prowadzenia pojazdów. Szybko zapada zmrok i często pada deszcz lub śnieg. Włączone i prawidłowo ustawione światła to ważny element bezpiecznej jazdy, pomaga w porę ominąć przeszkody, dostrzec innych uczestników ruchu drogowego. Ważne jest też to, żeby nie oślepiać innych kierujących. Zimą oraz na jesień szczególnie przyjrzyjmy się temu, czy oświetlenie w naszym pojeździe jest prawidłowo ustawione.

Prawidłowe działanie świateł samochodowych, a także ich właściwe ustawienie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zarówno kierujących pojazdami jak i rowerzystów, osoby piesze i osoby poruszające się urządzeniami transportu osobistego.

Światła w pojeździe powinny być ustawione w taki sposób, aby nie oślepiały innych uczestników ruchu drogowego. Korzystanie ze świateł drogowych tzw. długich w sposób niezgodnych z przepisami również może być powodem policyjnej kontroli i mandatu karnego w wysokości 200 zł i 3 punktów karnych. Naruszenie warunków korzystania ze świateł przeciwmgielnych przednich i tylnych to z kolei 100-złotowy mandat i 2 punkty.

Pamiętajmy, że reflektory samochodów oświetlają nie tylko drogę, ale też umożliwiają dostrzeżenie w porę niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy poruszają się poboczem lub jezdnią. Części zdarzeń z ich udziałem udałoby się uniknąć, gdyby kierowca miał sprawne i prawidłowo wyregulowane światła. Daje to możliwość odpowiednio wczesnego dostrzeżenia pieszego.

Każdy odpowiedzialny pieszy rozumie także potrzebę posiadania elementu odblaskowego. Posiadanie odblasku w czasie od zmierzchu do świtu, poza terenem zabudowanym, jest określone w przepisach ale policjanci zachęcają do noszenia odblasków również na obszarze zabudowanym.

sierż. szt. Dariusz Rajski 


 


 

Powrót na górę strony
Polska Policja