Bieżące informacje

Wrocławscy policjanci przeprowadzili akcję „Trzeźwy poranek na autostradzie A4”

Data publikacji 14.10.2020

Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie do alkoholu, jest jednym z poważniejszych przestępstw w ruchu drogowym. Skrajna nieodpowiedzialność kierujących może bowiem powodować nieodwracalne tragiczne skutki. Dlatego też policjanci stale prowadzą działania i akcje mające na celu eliminowanie tego typu zachowań na drogach, tak było też m.in. 12 października br. Wrocławscy policjanci w godzinach od 5.30 do 9.00, realizowali wzmożone działania policyjne pod kryptonimem „Trzeźwy poranek na autostradzie A4”. Funkcjonariusze przebadali blisko 350 kierujących.

Wrocławscy policjanci w poniedziałek na Autostradzie A4 realizowali wzmożone działania policyjne pod kryptonimem „Trzeźwy poranek na autostradzie A4”. Funkcjonariusze podczas prowadzonych działań przebadali blisko 350 kierujących, nałożyli 2 mandaty karne, skierowali dwa wnioski o ukaranie do sądu, a jedną osobę pouczyli. Policjanci zatrzymali także dwa dowody rejestracyjne pojazdów.

Policjanci każdorazowo, przy wszystkich podejmowanych przez siebie czynnościach stosowali szczególne środki bezpieczeństwa, związane ze stanem epidemii i swoje działania realizowali zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych.

Tego typu akcje prowadzone są cyklicznie i mają na celu przebadanie jak największej ilości kierujących pojazdami i eliminowanie z ruchu tych, którzy zdecydowali się na jazdę po alkoholu. Podczas prowadzonych działań na Autostradzie A4 na szczęście wszyscy przebadani kierujący byli trzeźwi. Jednak tego dnia wrocławscy policjanci zatrzymali 7 kierujących, którzy zdecydowali się na jazdę na tzw. podwójnym gazie. Rekordziści tego niechlubnego zestawienia wydmuchali solidarnie blisko 2 promile alkoholu.

Przypomnijmy kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających opisane w artykule 178a Kodeksu karnego zagrożone jest kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Kara w tym przypadku to jedno, a drugie to zagrożenie bezpieczeństwa, jakie na drodze stwarzają nietrzeźwi kierujący. Jadąc po alkoholu nie myślą o tym, że mogą kogoś skrzywdzić ani o grożących im konsekwencjach prawnych. Problemu nietrzeźwości na drogach nie da się niestety całkowicie wyeliminować, jednak dzięki prowadzonym cyklicznie działaniom policyjnym i zaostrzeniu prawa można go znacząco ograniczyć.

Jeżeli ktokolwiek jest świadkiem takiej sytuacji, powinien jak najszybciej zawiadomić policję, aby nie doszło do tragedii na drodze.

st. sierż. Paweł Noga

Powrót na górę strony